Antalyalı kadınlar Saray’ın savaşına karşı yürüdü: “Umudu Dilek Doğan’dan ve Berna Koç’tan alıyoruz”

Antalyalı kadınlar AKP’nin savaş politikalarına karşı yürüyerek Ankara’da katledilen kadınları ve Dilek Doğan’ı andı. 1 Kasım’da da katillerin karşısında olacaklarını söyleyen kadınlar, ‘Saray savaş, kadınlar barış istiyor’ dedi

antalyali-kadinlar-yuruyus-26.10.2015

Antalyalı kadınlar AKP’nin savaş politikalarına karşı yürüdü. 26 Ekim’de Halkevci Kadınlar, Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Liseli Genç Umutçu Kadınlar’ın çağrısıyla Attalos Meydanı’ndan bir araya gelen kadınlar, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” ve “Dilek Doğan Ölümsüzdür” sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

‘AKP kadın katillerini meşrulaştırmıştır’

antalyali-kadinlar-yuruyus-26.10.2015-1

Antalyasokaklari.com’un haberine göre; basın açıklamasını okuyan Müzeyyen Ozan, “7 Haziran seçimlerinden itibaren ‘400 milletvekili verin bu iş çözülsün’ diyen AKP hükümeti katletmeye devam ediyor” dedi. 13 yıllık AKP hükümetinin katilleri ve katliamları meşrulaştırdığını belirten Ozan, “13 yıllık AKP iktidarı boyunca güvencesiz çalışmak zorunda kalan işçiler göz göre göre ölüme sürüklenmiştir, kadın katillerine caydırıcı ceza vermek yerine katiller meşrulaştırılmıştır, evine ekmek almak için giden barış isteyen çocuklar katledilmiştir” dedi.

AKP’nin halkları ötekileştirdiğini ve katlettiğini belirten Ozan, “İstediği başarıya ulaşamayan AKP hükümeti ülkeyi bir iç savaşa sürüklemek için kendince ötekileştirdiği halka saldırmaya başlamıştır. Diyarbakır’da Cizre’de, Suruç’ta ve 10 Ekim günü Ankara’da yüzlerce insanı yaralamış ve öldürmüştür” dedi.

‘Saray savaş, kadınlar barış istiyor’

antalyali-kadinlar-yuruyus-26.10.2015-2

Yaşanan katliamlara ve kadın cinayetlerine rağmen umuda dört elle sarıldıklarını belirten Ozan, “Biz kadınlar katliamların, yolsuzlukların iktidarı olan AKP’ye inat dört elle sarılıyoruz umuda. Bu umudu evinde polis tarafından katledilen Dilek Doğan’dan, barış için Ankara’da katledilen Berna Koç ve nice kadın arkadaşımızdan alıyoruz. 10 Ekim günü Ankara’da arkadaşlarımızdan aldığımız barış bayrağını yükseltiyoruz. Ve biliyoruz bu ülkede barışı biz kadınlar ellerimizle öreceğiz” dedi.

1 Kasım’da yine zalimlerin karşısında olacaklarını söyleyen Ozan, “Bir kadın olarak susmuyoruz haykıyoruz: Saray savaş kadınlar barış istiyor!” dedi.

Sendika.Org