‘Seçim hükümetine girmeyeceğiz’ diyen MHP’den ilk fire: Türkeş bakanlık teklifini kabul etti

Davutoğlu, seçim hükümetine girmeyeceklerini açıklayan CHP ve MHP’den 8, HDP’den ise 3 milletvekiline “mektupla” bakanlık teklifi gönderdi. Seçim hükümetine girmeyeceğini açıklayan ve bakanlık teklifi için “Ahlaksız teklif” ifadesini kullanan MHP ilk firesini verdi. Tuğrul Türkeş, Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul etti 

tugrul-turkes

Ahmet Davutoğlu, seçim hükümeti için CHP’den beş, MHP ve HDP’den üçer isme bakanlık teklifi götürdü. Seçim hükümetine girmeyeceğiz diyen MHP’den Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçici Bakanlar Kurulu üyeliği için yaptığı teklifi kabul ettiği bildirildi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, kendi milletvekillerine teklif edilecek bakanlıklar konusunda “Bizde parti yok, dava arkadaşlığı var” diyerek olası bir ‘kabul’ durumunun “davaya ihanet” olarak algılanacağını ima etmişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş istifa etmeli, istifa etmez ise partiden ihraç edilecek” dedi.

HDP’den adaylar Fırat’ın batısından

Ahmet Davutoğlu, seçim hükümeti için CHP’den 5, MHP ve HDP’den üç isme bakanlık teklifi götürdü. Davutoğlu, seçim hükümetinde görev almasını istediği muhalefet partisinden 11 milletvekiline, teklif mektuplarını özel kuryeyle gönderdi.

Davutoğlu HDP’den Ali Haydar Konca, Levent Tüzel ve Müslüm Doğan’a vekillik teklif götürüldü.

Davutoğlu’nun HDP’de teklif götürdüğü isimlerin her üçü de Fırat’ın batısından milletvekili seçilmiş isimler. Levent Tüzel İstanbul’dan, Müslüm Doğan İzmir’den, Ali Haydar Konca ise Kocaeli’nden milletvekili seçildiler.

Türkeş, İnönü, Demirel bağlantılı adaylar

Ahmet Davutoğlu, MHP ve CHP’nın “seçim hükümetine katılmayacağız” açıklamasına rağmen, bu iki partiden toplam 8 milletvekiline de bakanlık teklifi götürdü. Davutoğlu’nun seçim hükümeti için teklif götürdüğü isimler içinde, MHP’nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile, Türkiye ‘nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan, kamuoyunda, 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ailesinin damadı olarak tanınan İlhan Kesici var.

Davutoğlu’nun bakanlık teklifi götürdüğü isimler içinde Erdoğan’ın seçim sonrası ilk görüşmeyi yaptığı CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Erdoğan Toprak, Tekin Bingöl, MHP’li Kenan Tanrıkulu ve Meral Akşener de vardı.

Tanrıkulu teklif geldi diye istifa etti

MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu bakanlık teklifini jet hızıyla reddetti. Tanrıkulu yaptığı açıklamada “Tarafıma Ahmet Davutoğlu tarafından bir mektupla teklif edilen Geçici Bakanlar Kurulu üyeliğini 26 Ağustos 2015 tarihinde kabul etmediğime dair yazımı Başbakanlığa iletmiş bulunmaktayım. MHP’nin Genel Başkan Yardımcısı’na böyle bir teklifin yapılması cüretine tepki olarak, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevimden bugün itibariyle ayrılıyorum” dedi.

HDP’li vekillerden: Parti kararına bakarız

HDP’li vekillerden Ali Haydar Konca “Önemli olan Türkiye’nin bütünlüğü ve kardeşliği” yorumunu yaparken Müslüm Doğan ise “Hükümete ortak olmuyoruz, bu anayasal gereklilik. Kanı durdurabilecek acil sorunları çözebilecek bir ihtiyaç var. Bu nokta da partimiz kararını vermiş olacak. Partimizin yaptığı açıklama güncelliğini korumaktadır. Parti değerlendirmesinden sonra karar vereceğim” ifadelerini kullandı.  Levent Tüzel ise  kararını parti ile görüştükten sonra vereceğini açıkladı.

Sendika.Org