Üniversiteli kadınlar kapıda kaldı, YÖK “Oturacak yer yok” dedi

YÖK tarihinde ilk kez düzenlenen toplumsal cinsiyet eşitliği konulu çalıştaya üniversiteli kadınlar, “Oturacak yer olmadığı” gerekçesiyle alınmadı

universitelikadınlar_yök_çalıştay

Ankara’da 8 Mayıs günü YÖK tarafından düzenlenen toplumsal cinsiyet eşitliği konulu panele tüm Türkiye’den akademisyenler, feministler ve Eğitim-Sen’li kadınlar katıldı. Uzun bir süredir “Şartlarımız var” diyerek üniversitelerde toplumsal cinsiyet derslerinin zorunlu kılınması ve taciz yönetmeliklerinin hazırlanması üzerine çalışma yürüten üniversiteli kadınlar da YÖK önüne giderek basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin birçok üniversitesinde toplumsal cinsiyet ve taciz yönetmeliklerine dair çalışma yürüttüklerini ve çalışmayı yaygınlaştırdıklarını belirten üniversiteli kadınlar, “Bugüne kadar kadınlara yönelik cinsiyetçi açıklamaları ile tanıdığımız YÖK’ün bu toplantıyı gerçekleştirmesi ve içerisinde kadın mücadelesine dair söyleyecek sözü olan hocalarımızı dahil etmesi ise yine kadınların uzun süreli mücadelelerinin bir sonucu olduğunun farkındayız” dedi.  

YÖK’ün bahanesi hazır: “Oturacak yer yok!”

Şimdiye kadar kadınların sorunlarını görmezden gelen Ayşenur İslam ve Emine Erdoğan da toplantının ilk saatlerinde yerini aldı. Açılış konuşmalarının ardından başlayan çalıştaya, dahil olmak isteyen üniversiteli kadınlara, YÖK temsilcisinin verdiği yanıt oldukça ilginçti. Çalıştaya alınmayan üniversiteli kadınlara “Oturacak yer yok” denildi. Kadınlar ise, kurumsal bir kimliğe ve büyük bir binaya sahip olan YÖK’ün 200 kişilik bir salona sahip olamamasını, bu sebeple etkinliğe alınmamalarının bahane olduğunu belirtti.

“Bu iş Ayşenur İslam, Emine Erdoğan’la olmaz!”

Üniversiteli kadınlar, açıklamalarında YÖK’e güvenmediklerini, kadın sorunlarıyla alakası olmayan Erdoğan, İslam ve Saraç üçlüsünün de bu çalıştayda yeri olmadığını belirterek bu sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Kadınlar, yaptıkları açıklamanın ardından eylemi sonlandırdı.

universitelikadınlar_yök_çalıştay1

kadinkolektifi.kolektifler.net, Sendika.Org