Arınç-Gökçek gerilimi: Davutoğlu disiplin dedi, savcılık ön soruşturma başlattı

Arınç-Gökçek gerilimine ilişkin 24 saat sonra konuşan Ahmet Davutoğlu, iki açıklamanın da yanlış olduğunu söyledi, disiplin kurulunu işaret etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise iki isim hakkında ön soruşturma başlattı

ahmet_davutoglu_grup_toplantiAKP içindeki gerilimin Bülent Arınç-Melih Gökçek üzerinden ilerleyen son yansıması hakkında 24 saattir sesi çıkmayan Ahmet Davutoğlu ilk açıklamasını Konya’da yaptı. Basın emekçilerinin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, AKP’nin sağlam ve kurallı bir zemin üzerine kurulduğunu söyledi ve her iki isim için de disiplin kurulunu işaret etti.

Hem Gökçek’in hem de Arınç’ın açıklamalarının parti kural ve disiplini açısından yanlış olduğunu belirten Davutoğlu, dün akşam Arınç ile bir araya geldiğini, bugün de Gökçek ile görüşeceğini ve gerekli uyarılarda bulunacağını söyledi. Davutoğlu disiplin işlemi hakkında ise şunları söyledi:

Seçimlere giderken, partimizin itibarını sarsıcı polemiğe giren kim olursa olsun gerekli disiplin işlemlerini yaptıracağız. Kimsenin ayrımcılığı yoktur. Bu açıdan partimizin ve yarından itibaren genel merkezdeki aday adayları çalışmalarını sürdüreceğim. Bu çerçevede genel başkan yardımcıları ve MYK ile görüşürüz. Yürütülecek her türlü polemik gerekli işlemlere tabii tutulacaktır.

‘Erdoğan ile sorun yok’ mesajı

Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede İzleme Kurulu ve Merkez Bankası gibi konuların gündeme gelip gelmediği ile ilgili soruya da yanıt veren Davutoğlu, bu görüşmelerin olağanüstü bir durum olmadığını, Erdoğan ile aralarında bir iletişim sorununun hiçbir zaman bulunmadığını ifade etti. Davutoğlu şöyle devam etti:

Ola ki bilgilendirme eksiklikleri olmuşsa bu giderilir ama ne sayın cumhurbaşkanımız ne ben Türkiye’nin siyasi istikrarına, özellikle seçimlere giderken gösterdiğimiz hassasiyette hiç tereddüt etmeyiz.

Dün yine cumhurbaşkanımız vurguladı. Bizim için çözüm süreci stratejik bir tercihtir ve tarihimizin en önemli adımlarından, geleceğimizi teminat altına alacak olan en önemli dayanaklardan biridir.

Savcılıktan ön soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, halk düşmanlığının itirafı niteliğinde ifadelerle birbirlerini suçlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında ön soruşturma başlattı.

İki isim hakkındaki suç duyurularını değerlendiren başsavcılığın Arınç hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “suçu gizleme”, Gökçek hakkında ise “görevi kötüye kullanma” ve “zimmet” suçlarından soruşturma başlattığı ileri sürüldü.

Eğer savcılık ön soruşturmasında suç unsuruna rastlarsa Gökçek’in yargılanması için İçişleri Bakanlığı’ndan izin isteyecek. Dokunulmazlığı bulunan Arınç’ın yargılanması için ise Meclis’e fezleke gönderilecek.

[box]Barınma hakkını savunanlardan ‘parselci’ Gökçek hakkında suç duyurusu[/box]

[box]Mimarlardan Gökçek hakkında suç duyurusu: “Parsel parsel dağıttılar, parsel parsel dağılacaklar”[/box]

Sendika.Org