Kadın katliamlarına karşı sokakta, savaşa karşı sınırda direniş

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü için sokakta ve sınırdaydı. Türkiye’nin birçok kentinde bir araya gelen kadınlar kadın katliamına, savaşa ve gericiliğe karşı mücadeleye çağırdı

acil-onlem-2

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü için eylemlerde bir araya gelen kadınlar kadın katliamına, kadına yönelik şiddete ve savaşa karşı bugün (23 Kasım) sokakta ve sınırdaydı. Kadınlara yönelik bir katliama dönüşen kadın cinayetleri, iktidar diliyle ve politikalarıyla beslenen kadına yönelik şiddet karşı ve sınırın diğer tarafında IŞİD çetesine karşı direnen kadınlar için sokağa çıkan kadınlar, İstanbul, Antalya , Adana, Antakya, Urfa Siverek ve Suruç’taydı.

İstanbul

“25 Kasım’da Meclis’teyiz”

acil-onlem-1

İstanbul’da Taksim ve Kadıköy’de sokağa çıkan kadınların mekanları farklı ama talepleri aynıydı. Kadıköy’de Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla Eminönü İskelesi’nin karşısında toplanan kadınlar, kendi hazırladıkları dövizlerle kadın cinayetlerine karşı oturma eylemi yaptı. Bir süredir “Kadın katliamı var, Meclis olağanüstü toplansın” talebiyle eylemler yapan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nü işgal eden Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, aynı taleple Kadıköy’de eylem yaptı. Kadın ve trans cinayetlerine dikkat çeken kadınlar, öldürülen ya da öldürülmekten son anda kurtulan kadınların ağzından hikayelerini okudu. Yaklaşık bir saat süren oturma eylemi boyunca Türkçe ve Kürtçe sloganlarla taleplerini dile getirdi.

Kendi hazırladıkları el şeklindeki dövizlere öldürülen kadınların isimlerini yazan kadınlar, Kader Ortakaya ve Reyhaneh Jabbari’yi de unutmadı. Kürtçe ve Türkçe okunan basın açıklamasında kadınlar, milletvekillerine seslenerek yaşanan kadın katliamında sorumlulukları olduğunu hatırlattı. Meclis’in trans ve kadın cinayetleri ile ilgili acil olarak toplanmasını isteyen kadınlar, “Meclis acil olarak tek gündemli toplanmalı, bu katliamı önlemek için görevini yapmalı; kadın ve trans cinayetleri için özel, süresiz, ve kadın örgütlerinin izlemesine açık bir komisyon oluşturmalı, özel olarak kadın ve trans cinayetlerine yönelik bir bütçe hazırlamalı, sığınakların sayısını artırmalı, kadın ve LGBTİ örgütlerinin rehberliğinde acil eylem planı oluşturmalıdır” dedi.

Türkiye’nin bir çok kentinde eş zamanlı olarak yapılan oturma eyleminde İzmir, Bursa, Kocaeli ve Adana Kadın Platformu, Urfa Viranşehir Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi, Diyarbakır Ekin Ceren Kadın Danışma Merkezi, Batman Selis Kadın Danışma Merkezi ve Dersimli kadınların oturma eylemlerinden gönderilen mesajlar okundu.

25 Kasım’da talepleriyle Meclis’e gidecek olan kadınlar, herkesi 25 Kasım’da TBMM önüne çağırarak oturma eylemini sonlandırdı.

‘Bin odalı saltanat, kurtulurdu kaç hayat’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla Taksim Tünel’de bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yürüdü. Yürüyüşün en önünde talepleriyle yürüyen kadınlar, Erdoğan’ın “Kaç’ak saray”ını de unutmadı. Aksaray’a harcanan bir buçuk milyar lirayla kaç kadının hayatının kurtulabileceğine dikkat çeken kadınlar, Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

kadin-cinayet

kadin-cinayet-1

Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapan bir başka kadın örgütü Emekçi Kadın Komisyonları’ydı. “Gericiliğe karşı savaşta, sömürüye karşı kavgada, şiddete karşı mücadelede vardık, varız, var olacağız” pankartıyla basın açıklaması yapan kadınlar, açıklamanın ardından sergiledikleri performansla kadına yönelik şiddete dikkat çekti.

ekk

ekk-1

Urfa

Suruç

‘IŞİD saldırısına karşı nöbetteyiz’

Kobane’de süren IŞİD saldırılarına karşı direnişe devam eden YPJ’li kadınlar için 25 Kasım’da İstanbul, Adana, İzmir, Mersin ve Dersim’den gelen yüzlerce DKH’li (Demokratik Kadın Hareketi) kadınlar sınırda nöbete başladı. 25 Kasım’a kadar geceli gündüzlü nöbet tutacak olan kadınlar, Suruç’un Mahser köyünde basın açıklaması yaparak nöbeti başlattı. Sınır hattında savaşın başladığı ilk günden bu yana nöbette olan kadınlar da DKH’li kadınların açıklamasına eşlik etti.

suruc-nobet

Açıklamayı yapan Gülçin Özer emperyalistler tarafından özelde kadınlara yönelik kirli bir savaşın yürütüldüğünü ifade etti. Özer, Kobanê ve Şengal’de kadınların tarihi bir direniş sergilediğini belirtti. “Dünyanın her yerinde direnen kadınları selamlıyoruz. Direniş bilinciyle 25 Kasım çalışmalarında şiddetin her türlüsüne maruz bırakılan ve yaşam hakkı tanınmayan emperyalist ve savaş politikalarıyla köle pazarında satılan katledilen, Şengalli, Kobanêli ve bütün Ortadoğu kadınların yaşadığı vahşete karşı direnişini selamlıyoruz. Tüm dünyayı mücadeleyi sahiplenmeye çağırıyoruz. Tüm dünya sınıra aksın” diyen Özer herkesi 25 Kasım’da sınıra çağırdı.

Siverek

“Köle değil Arîn’iz, direniş Kader’imiz”

Kobanê’deki direnişe desteğe geçerken askerler tarafından vurulan Kader Ortakaya memleketi Siverek’te anıldı. “Köle değil Arin’iz, direniş Kader’imiz” diyerek DÖKH’ün (Demokratik Özgür Kadın Hareketi) düzenlediği yürüyüşe binlerce kadın katıldı. HDP ve DBP Urfa il ve ilçe örgütleri, KESK, Avrupa Parlamentosu eski milletvekili ve DTK İcra Kurulu Üyesi Feleknas Uca’nın katıldığı yürüyüş Lezgonun Parkı’ndan başladı. “Mirabel kardeşlerden Sakine’lere”, “Kobanê’de Arîn’iz, sınırlara karşı Kader’iz”, “Kader Ortakaya onurumuzdur”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” pankartları taşıyan kadınlar sloganlarla Kanlı Kuyu Meydanı’na kadar yürüdü.

Saygı duruşuyla başlayan eylemde açıklamayı Siverek Belediyesi DBP’li Meclis Üyesi Beritan Çetiner yaptı. Çetiner, “Erkek egemen devletçi zihniyetin, iktidarın kadın iradesine, fikrine, bedenine, emeğine dönük saldırılara karşı mücadelemizi yükseltmeye çağırıyoruz. Ortadoğu’da ve Kürdistan’da köklerinden filizlenen kadın direnişini selamlıyoruz” dedi.

Felesnas Uca’nın da konuşma yaptığı eylem, 25 Kasım günü Suruç’ta yapılacak sınır eylemine katılım çağrıyla sona erdi.

Birecik

Birecik’te Heykel Meydanı’na yürüyen kadınlar, polisin isteğine uyaraak kaldırımdan yürümediği için polis saldırmak istedi. Yolu trafiğe kapatarak yürüyen kadınlar Heykel Meydanı’nda basın açıklamasını okudu. Açıklamayı okuyan Türkan Gülten Şimşek, kadınlara mücadeleyi yükseltme çağrısı yaparak, “Arinler ve Saraların yolunda yürüyeceğiz” dedi.

Antalya

Antalya’da Halkevci Kadınlar’ın çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Kapalıyol’dan Attalos Meydanı’na yürüdü. “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “İş kazası değil bu bir katliam”, “Şiddeti durduracağız”, “Tacizi durduracağız”,”Tecavüzü durduracağız”, “Savaşı durduracağız”, “Kadın katliamını durduracağız” dediler. Attalos Meydanı’nda barış ve femina işareti yapan kadınlar ellerindeki dövizleri okudu. Basın metnini okuyan Şule Çolpan Dev 25 Kasım’da Aydın Kanza Parkı’nda Antalya 25 Kasım Kadın Platformu’nun düzenlediği meşaleli yürüyüşe çağrı yaparak açıklamayı sonlandırdı. Etkinlik yapılan yerde bulunan sokak sanatçıları Çavbella şarkısını çalarak kadınlara destek verdiler.

ke5

????????????????????????

????????????????????????

Antakya

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Grubu’nun çağrısıyla Antakya Saray Caddesi’nde toplanan kadınlar, “Şiddete ve savaşa karşı isyandayız, yaşasın örgütlü mücadelemiz” yazılı pankart açtı.

Platform adına açıklama yapan Sevcan Yılmaz, kadınların özel ve toplumsal hayatta şiddete maruz kaldığını söyledi. Hükümetin kadın düşmanı politikalarına değinen Yılmaz, Meclis’in kadın ve trans cinayetlerini önlemek için acil olarak toplanmasını istedi.,

antakya-adana

Eşi, babası, sevgilisi tarafından katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemde “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Tesadüf değil bu bir cinayet”, “Tecavüzcü polis hesap verecek”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” sloganları atıldı.

Açıklamasının ardından kadın cinayetlerine karşı bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirmek isteyen kadınlarla polis arasında tartışma yaşandı. Polisin eylemi engelleme girişimi, sloganlarla protesto edildi. Eylem sloganlarla alkışlarla sona erdi.

Adana

Adana’da da Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun eş zamanlı oturma eylemi çağrısına destek veren Adana Kadın Platformu, Atatürk Parkı’nda bir araya geldi. Adana Kadın Platformu üyeleri adına açıklama yapan Kader Duman, artan kadın cinayetlerine değinerek “Her gün en az 3 kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Bu erkekler koca, eski koca, eski sevgili, baba, abi, her gün otobüste sokakta, vapurda, evimize, soframızda, yatağımızda bizimleler. Kadınlar olarak ölümü göze alıp kaçtığımızda bin bir tehdit altında kalıyoruz” dedi.

Duman, erkek egemenliğinin iki yüzlü ahlak anlayışına dikkat çekti. Nefret cinayetlerinin her gün artığını ve normalleştiğini belirten Duman “Trans cinayetlerini hem hukuk hem de toplum hoş görüyor. Ama biz biliyoruz ki trans cinayetleri münferit değil, tesadüf değil, politiktir” dedi.

Meclisi kadın cinayetlerine önlemeye çağıran Duman “Kadın ve LGBTİ örgütlerinin rehberliğinde acil eylem planı oluşturmalıdır” talebinde bulundu.

Sendika.Org, ETHA

 

 

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann