Fransa’da çevre hakkı eylemlerinde bir kişi polis tarafından katledildi

Fransa’da bir baraj projesinin protestosunda polisle çatışan çevreci eylemcilerden birinin ölmesi üzerine ülkenin çeşitli kentlerinde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı

Fransa’da bir baraj projesini protesto eden göstericiler polisle çatışırken 21 yaşındaki Remi Fraisse polis tarafından katledildi.  Farisse için  Albi, Nantes ve Rennes kentlerinde yüzlerce kişi eylem yaparak polisle çatıştı.

Fransız medyası Nantes’da 600’ü aşkın göstericinin polis şiddetine karşı dayanışma sloganları atarak sokaklarda yürüdüğünü aktarıyor. Polisin protestoculara karşı biber gazı ve plastik mermi  kullandığı bildiriliyor.

Nantes, 2012 yılından bu yana şiddet olaylarının yaşandığı bir dizi çevre eylemine sahne oldu. Göstericiler yetkililerin planladığı yeni bir uluslararası hava limanı projesine karşı çıkıyor.

Albi’de kent merkezinde toplanan ve ”Remi’yi unutmayacağız” sloganları atan yaklaşık 1000 kişinin gösterisi sırasında da çatışmalar çıktı.

Remi Fraisse’in ölümüyle sonuçlanan eylemde Fransa’nın güney batısındaki Tarn bölgesinde inşaatı planlanan Sivens barajı protesto ediliyordu.

Projeye muhalefet eden gruplar barajın çevreye zarar vereceğini söylüyor. Yetkililer ise barajın yerel ekonominin canlanması için gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Cumartesi geç saatlerde yaklaşık 2000 kişinin katıldığı baraj karşıtı gösteri barış içinde başlamıştı. Fakat ilerleyen saatlerde çıkan çatışmalarda Remi Fraisse’in öldüğü ve yedi polis memurunun yaralandığı çatışmalar çıktı.

Polis’in biber gazı bombalarına karşı göstericiler Molotof kokteyli ile karşılık vermişlerdi.

Sendika.Org