Dikmen İlker’de Halk Meclisi’nden halkın muhtarına

2014 yerel seçimleri, sonuçları sadece kendisinden sonra gelecek Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimleri etkileyecek olması nedeniyle değil, artık giderek derinleşen siyasal krizin alacağı boyut ve Erdoğan’ın dolayısı ile AKP’nin geleceği açısından çok kritik. Tam da bu nedenle süreç yerel seçim ezberi ile ilerlemiyor. Egemenler arası iktidar çatışması açık bir savaşa dönüşürken tüm siyasi aktörler yerel seçimleri gözeterek konum alıyor. Haziran İsyanı’ndan direniş forumlarına taşınan doğrudan demokrasi deneyimini açığa çıkaran, kendi yaşamı, yaşadığı mahallesi, kenti ve ülkesi hakkında söz ve karar hakkı talep ettiğini isyanı ile gösteren Türkiye halkları için halkın bağımsız çıkarlarını savunmaya dayanan örgütlenmeler her zamankinden önemli. Kendi karar ve yönetme organlarını oluşturmak da.

Yerel forumlarda açığa çıkan doğrudan demokrasi deneyiminin, hak mücadelelerinin ve halk örgütlenmelerinin kurumsallaşması açısından ve bunların temsiliyet biçimlerinden biri olarak muhtarlıklar önemli bir olanak sunuyor. İşte ülkenin dört bir yanında başlayan “halkın muhtarları” çalışmaları bu kurumsallaşma ve örgütlenme çabası içinde öne çıkıyor. Ankara Dikmen’de Ş.Mürsel Uluç Mahallesi’nde muhtarlık çalışması yürüten  İlker Halk Meclisi’nden Hülya Gülmez’le konuştuk

Yaşadığımız Alanın Zaten Muhtarıydık

ilker forumAnkara’da Haziran İsyanı’nın en önemli merkezlerinden biriydi Dikmen. Direnişin içinde gelişen park forumlarında başlayan “yaşadığımız mahallede söz ve karar sahibi olmalıyız” tartışmaları önce İlker’de bir Halk Meclisi’nin kuruluşunu hazırladı. Ardından İlker Halk Meclisi’nde Songül Kurt’un Çankaya’nın üçüncü büyük mahallesi olan Ş.Mürsel Uluç Mahallesi’nde halkın muhtar adayı olarak seçimlere girmesine karar verildi. İlker Halk Meclisi’nden Hülya Gülmez’le Ş. Mürsel Uluç Mahallesi’nde yürüttükleri muhtarlık çalışması hakkında konuştuk.

Halkın muhtar adayını nasıl belirlediniz?

songul kurt

Halkın muhtar adayı Songül Kurt

Halk Meclisi’nde işçisi, esnafı, kadını genci bu mahallede yaşayanlar olarak mahalleye ilişkin sorunları ve nasıl bir mahallede yaşamak istediğimizi birlikte tartışıyorduk. Aday belirleme sürecinde de 15 günde bir yan yana gelmeyi sürdürdük. Muhtar adayını belirlerken dikkat ettiğimiz şey öncelikle mahalleyi iyi tanımasıydı. Daha önce mahalledeki sorunlarla ilgilenmiş olması, direnişe katılması ve halkın birlikte mahalleyi yöneteceği bir muhtarlık çalışmasını yürütmeye talip olmasıydı. Özellikle kadınlar olarak bizlerin taleplerini savunacak birisi olması da önemliydi. Halkın muhtar adayı olarak seçimlere giren Songül Kurt bu mahallede baz istasyonlarının kaldırılması için verilen mücadelenin içindeydi. Marmara ve Van depremlerinde depremzedelerle dayanışma kampanyasını örgütleyenlerdendi. Mahallede verilen bağlama kurslarında öğretmenlik yaptı, kadın korosuna katıldı, kadınlara yönelik okuma yazma kurslarının düzenlenmesinde çalıştı, Dikmen Vadisi’nde kentsel yağmaya karşı barınma hakkı mücadelesinin örgütlenmesinde yer aldı.

Haziran İsyanı’nda sokak eylemleri birçok yerde sona ererken Dikmen bölgesinde devam etmişti. Songül ilk günden itibaren direnişin İlker kolunun yürütücülerindendi, mahallesine, sokağına sahip çıktı. Bütün bu nedenlerle Songül’ü adayımız olarak gösterdik. Bugüne kadarki muhtarlarla aramızdaki farklardan biri de şimdiden adımlarını attığımız sokak temsilcileri ve halk meclisleri etrafında her sorunu halkla beraber ele almak, mücadele etmek, eksiklikleri gidermek konusundaki kararlılığımız. Bu nedenle muhtarlık çalışmasındaki sloganlarımız “Birlikte üretecek, birlikte yöneteceğiz”, “Halk ile birlikte halkın yerel yönetimine” ve “Artık yeter kadınlar susmayacak.” Tüm bunları mahalleliyle paylaştığımızda özellikle mahallede birlikte söz sahibi olmak, sorunların çözümünün bir parçası olmak konusunda heyecanlanıyorlar, özellikle sokakları, mahalleyi tanıyan bir adaya destek olmak istediklerini söylüyorlar. Kadınlar ise hemşerilik ilişkilerine değil mahalleyi en iyi bilen ve en çok sorunu yaşayan kadınlar olarak kendilerinden bir adayın çıkmasına olumlu bakıyor.

Muhtarlık çalışmasında neler yapıyorsunuz?

dikmenmeclismuhtarÖncelikle muhtarlık çalışmasına başladığımızda mahallemizde son yerel ve genel seçimlerde kaç seçmen oy kullanmış ve oy dağılımı nasıl olmuş bunu araştırdık. Son üç dönemdir kaç muhtar adayı çıktığına, hangi kesimleri temsil ettiklerini söyleyerek aday olduklarına baktık. Muhtarların mahallemiz için neler yaptığını araştırdık. Mahallemizde köy dernekleri etkin. Tüm köy derneklerinin listesini çıkarıp muhtarlık çalışmasına katkı sunacak insanlara ulaşmak için köy dernekleri ile görüşmelere başladık. Dernekler özellikle birçok insana aynı anda ulaşılabildiği için çok önemli. Halk meclisinde esnaf ve ev ziyaretlerine kimlerin katılabileceğine ilişkin bir çalışma yaptık. Ziyaretlerde muhtar adayımıza eşlik edebilecek bir ekiple çalışmalara başladık. Ev ya da iş yerlerine yaptığımız ziyaretlerde önceden tanışsak da tanışmasak da muhtarlık çalışmasını, mahallenin sorunlarını tartıştığımız insanlardan mutlaka ziyaret edebileceğimiz başka insanların adreslerini alıyoruz, kendilerinin de ziyaretlere katılmasını istiyoruz. Bu şekilde muhtarlık çalışmasını bizzat yürütenlerin sayısı da artıyor, çalışma da gelişiyor. Muhtarlık çalışması sırasında hedefimiz mahallede gezilmemiş sokağın, girilmemiş evin kalmaması. 30 Mart’ta kadar ev ve kahvehanelerde, köy derneklerinde muhtarlığı tartıştığımız toplantılar olacak. Mahallemizde herkesi bir araya getireceğimiz büyük bir konser gerçekleştireceğiz. Ayrıca oluşturduğumuz kadın, gençlik komisyonlarında hem muhtarlık çalışması sürecinde hem de muhtarlık kazanıldıktan sonraki çalışmalarda kadınların ve gençlerin taleplerine ilişkin programlar oluşturacağız.

Muhtarlık programından bahsetmişken biraz mahallelinin taleplerinden bahsedelim

Gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, ziyaretlerimizde, komisyonlarımızda, toplantılarımızda muhtarlık programını belirliyoruz. Örneğin mahallemizde sadece bir kreş var o da Çankaya Belediyesi’ne ait, öncelikle belediye çalışanlarının çocuklarına bakıyor. Mahallemizdeki tüm ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri bir kreşin, oyun alanlarının bulunduğu kurumların oluşmasını sağlamak birinci önceliklerimizden. Yine mahallemizde yaşayan kadınlar sosyalleşebilecekleri, zamanlarını değerlendirecekleri alanların yokluğundan şikayetçi. Birlikte aynı zamanda dayanışma kültürünün de yeniden oluşacağı, kadınların tiyatrodan koroya birçok faaliyeti birlikte yapabilecekleri, okuma-yazma kurslarının olacağı yeni bir kültür merkezini kurmayı tartışıyoruz. Mahalledeki ziyaretlerde genel olarak en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi de ulaşım. Kuracağımız mahalle meclisi ve sokak temsilcileri ile mahallelinin ulaşım hakkı için mücadele edeceğiz. Üzeri açık olan durakların kış koşullarına uygun düzenlenmesi de temel hedeflerimizden biri. Yine gençler açısından parasız ders destek eğitimleri alabilecekleri, ödevlerini yapabilecekleri, aynı zamanda mahalle halkının da kullanabileceği bir halk kitaplığı oluşturacağız. Bu kitaplığı oluşturuncaya kadar mahallemizde bulunan demokratik kitle örgütü ve dernekler arasında bir koordinasyon kurarak parasız eğitimlerin verilmesini sağlayacağız. Yine öncelikle gençlerin ve çocukların kullanacağı bir spor kompleksi kurulması için çalışacağız. Mahallemizde gecekonduların olduğu bölgede en önemli sorunlardan biri yolların bozukluğu, sokak aydınlatmasının olmaması hep birlikte insanca bir çevrede barınma hakkı mücadelesini sürdüreceğiz. Bunlarla birlikte çok sayıda başka talebi ve mücadele gündemini de sayabiliriz. Özellikle mahallemizde yaşayan engelli yurttaşların mahalle yaşamına katılımlarının önündeki engelleri olabildiğince kaldırmak, sarı şerit, rampa gibi ihtiyaçların karşılanması, mahallemizdeki park ve yeşil alanların kullanıma uygun düzenlenmesi ve yaygınlaştırılması, pazar yerinin üzerinin kapatılması, baz istasyonlarına karşı geçmişte birlikte yürüttüğümüz mücadelenin sokak temsilcileri aracılığı ile güçlendirilerek sürdürülmesi, sokak köpeklerinin aşılanmasının sağlanması ve onların da güvenli ve sağlıklı koşullarda mahallemizde yaşamasını sağlamak gibi birçok gündemimiz var. Bunlardan bir bölümü hali hazırda mücadelesini yürüttüğümüz başlıklar.

İlkerliler halkın muhtar adayı Songül Kurt’un seçim bürosunu açtı

Sendika.Org