NTV’de ‘Gezi’ depremi sürüyor: Bir günde üç istifa

Gezi Parkı için başlayan ve ülke geneline yayılan, halkın kitlesel eylemlerini ve polis şiddetini görsel medyada yansıtmayarak büyük tepki toplayan NTV’de istifalar devam ediyor

NTV’nin Gezi Parkı sürecinde iktidar yanlısı tutumu ve olayların ilk gününden itibaren yansıtılmaması kanalın içinde bazı çatlaklara neden oldu. Doğuş Yayın Grubunun CEO’su Cem Aydın NTV’ye yönelik protestoların ardından çalışanlarla bir toplantı yapmış ve özür dilemiş, kuruluşundan itibaren içinde olduğu Doğuş Yayın Grubu’nun CEO’luğundan istifa etmişti.

Aydın’ın istifa etmesinden sonra Doğuş Yayın Grubu dergilerden sorumlu Genel Müdürü olan ve dergi ilave yayın konusunda deneyimli gazeteci Neyyire Özkan gruptan istifa etti.

Ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut NTV’nin sansür kararını tepki göstererek , kanaldaki ’’ Falan Filan’’ adlı programına son verdiğini açıkladı.

NTV Tarih dergisi de kapanmıştı

NTV Tarih dergisi de, son sayısında Gezi Parkı direnişini işlediği ve kapağına Gezi Parkı temalı bir görsel kullandığı için Temmuz sayısının yayımlanmaması kararı alınmıştı.

İstifalara bir yenisi daha eklendi
NTV’de bugün de istifalar yaşandı. 15 yıldır görev alan ve GQ Türkiye Genel Yayın Yönetmeni olan yapımcı-sunucu Mirgün Cabas NTV’den istifa etti. Farklı programlarla ekranda olan haberci Çiğdem Anad ve NTV Ankara Temsilciliğini yapan Nilgün Balkaç da kanalın “yayın politikası” nedeniyle görevlerinden ayrılmaya karar verdi. AKP’nin medya üzerinde kurduğu baskı ile çalışanlarına otosansür uygulatan egemen medyadan kopuşlar sürüyor.

Sendika.Org