Olimpiyatlara hazırlanan Türkiye engellilere kupa finalini yasakladı

Engellilerin Ziraat Türkiye Kupası’na alınmadığı Türkiye, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın İstanbul’da yapılması için çok çalışıyor

Ziraat Türkiye Kupası final maçını izlemek için Ankara’daki 19 Mayıs Stadyumu’na giden engelliler “güvenlik gerekçesiyle” stada alınmadı.

İki buçuk saat kadar maça girmeyi bekleyen engelliler Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’la karşılaştı ve maça girmek istediklerini belirtti. Bazı engellilerse neden alınmadıklarını sordu.

Suat Kılıç’ın yanıtı “Gerçekten durum o kadar karışık ki şu an bir açıklama yapamayacağım” oldu.

‘İnsanca değil’

Sendika.Org’a konuşan Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi’nden Mahmut Keçeci, yasaklamanın insanca olmadığını söyledi. Engellilerin yaşayacağı düşünülen güvenlik sorunun çözmek için birçok yöntemin geliştirilebileceğini belirten Keçeci, “günler öncesinde iki takımın taraftarlarıyla toplantılar düzenlenebilirdi” dedi.

Sporda şiddetin çözümü parasız spor hakkında

Keçeci, asıl problemin sporun şiddet nesnesi yapılmasında olduğunu bunun temel nedeninin de halkın spor yapamaması olduğunu söyledi. Kamusal alanların piyasalaştırıldığı, halkın para vermeden ortak bir şekilde kullanacağı alanların yok edilerek alışveriş merkezi gibi rant getiren yatırımlar yapıldığını ifade eden Keçeci, halkın spor hakkının yok edildiğini söyledi.

Sendika.Org