Kadınlar cinsel saldırıya uğrayan ÖY için ayakta: ‘Bu dava bizim’

Kocaeli’nde 13 yaşındaki ÖY’nin 29 kişinin cinsel saldırına uğramasına karşı, kadınlar ayağa kalktı. Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar bir araya gelerek, tecavüzcüler hak ettikleri cezayı alana dek davanın takipçisi olacaklarını söyledi

kocaelikadinplatformu1mansetKocaeli’nin Gölcük İlçesinde ilköğretim okulu öğrencisi olan ÖY’nin 29 kişi tarafından cinsel saldırıya uğramasını, Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar bir eylem yaparak protesto etti.  Belediye İş Hanı önünde 11 Nisan’da bir araya gelen kadınlar yaptıkları açıklamada AKP’nin kadına yönelik şiddet, taciz , tecavüz ve çocuk istismarına dair yürüttüğü politikaları eleştirdi.

Yürüyüş Yolu üzerinde yapılan basın açıklamasını Kocaeli Kadın Platformu üyeleri adına Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Kadın Sekreteri Aysun Türkdönmez yaptı. AKP’nin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve kadına yönelik şiddeti meşrulaştırdığını söyleyen Türkdönmez, kadın cinayetlerindeki artışa dikkat çekti.

‘Davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz’

Her gün 6 kadının öldürüldüğünü belirten Türkdönmez “Kadınların öldürüldüğü, tecavüze ve istismara uğradığı, şiddete maruz kaldığı bir dönemden geçiyoruz” diyerek tepki gösterdi. Türkdönmez, Sakarya’da 14 yaşındaki kız çocuğunu 34 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını hatırlatarak “Şimdi de Gölcük’te de 13 yaşındaki ÖY, 29 kişi tarafından tecavüze uğradı. Biz kadınlar tecavüzcüler yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar bu davaların takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Sorumlusu ‘tecavüzcüsüyle evlenirse sorun kalmaz’ diyen AKP’dir”

AKP tarafından uygulamaya geçirilen 4+4+4 Eğitim Sistemi’nin kadınları çocuk yaşta erkek egemen sistemin hizmetine sunduğunu dile getiren Aysun Türkdönmez, şunları söyledi:

“N.Ç. davasının açtığı yaralar çok tazeyken, eşitsizliklerin alabildiğine derinleştiği ülkemizde, en korumasız durumda olan kız çocuklarının yaşadıklarına her gün bir yenisinin eklenmesi, bu konuda hiçbir sorumluluğun yerine getirilmediğini açıkça ortaya koymaktadır. Daha Sakarya davası diye bilinen, aralarında Sakarya Emniyet Şube Müdürü’nün de bulunduğu 34 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne uğrayan 14 yaşındaki kız çocuğu Ö.C.’nin davası devam ederken, Gölcük’te yaşanan tecavüz haberiyle sarsıldık. 13 yaşındaki  Ö.Y. aralarında astsubay ve liseli öğrencilerin de bulunduğu onlarca kişinin tecavüzüne uğramıştır. Şiddetin en ağır biçimlerinin yaşandığı bu saldırılardan, gerekli önlemleri almayan kadına şiddetin, tacizin ve tecavüzün sorumlusu gerici-muhafazakar AKP iktidarıdır. Yaşananların sorumlusu ‘kadınlar doğursun, gerekirse devlet bakar’, ‘en az üç çocuk doğurun’, kadın mıdır, kız mıdır bilmem’, ‘tecavüzcüsüyle evlenirse sorun kalmaz’ sözlerine sessiz kalarak, tecavüzün rızayla da olabileceğine, çocukların rızayla ilişki kurabileceğine hükmedilmesini seyrederek tehdit edilen kadınları korumayan AKP iktidarıdır.”

Sendika.Org/Kocaeli