‘Kadına yönelik şiddete taraftar değiliz’

İstanbul Kadıköy’de 10 Mart günü düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi sonrası eylem alanından ayrılan kadınlara saldıran bir grup Bursaspor taraftarına cevap yine tribünlerden geldi.

Ankara’da oynanan Gençlerbirliği-Karabükspor müsabakasında Gençlerbirliği KaraKızıl taraftar grubu “Kadına yönelik şiddete taraftar değiliz” yazılı bir pankart açtı.

Gençlerbirliği ile Karabükspor’un karşı karşıya geldiği ve ev sahibi takımın sahadan 2-1 üstün ayrıldığı karşılaşma sırasında Gençlerbirliği’nin 90’ıncı kuruluş yılı nedeniyle tribünde koreografi yapıldı. Koreografilerin ardından “Kadına yönelik şiddete taraftar değiliz” yazılı bir pankart açıldı. Pankartta yer alan “taraftar” sözcüğünü Bursaspor’un renkleri olan yeşil-beyaza boyayan taraftarlar böylece Bursalı taraftarlara da mesaj gönderdi. Pankart, tribünden büyük alkış aldı.

Kadıköy’de ne olmuştu?

Kadıköy’de yapılan 8 Mart mitinginin ardından alandan ayrılan kadınlara, Bursaspor-Fenerbahçe karşılaşması için İstanbul’a gelen bir grup Bursaspor taraftarı otobüslerden inerek saldırmıştı. Saldırıda 1′i bıçaklı olmak üzere, 10 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından açıklama yapan Bursasporlu taraftar grubu Texas, saldırıda yer alanları tek tek teşhis edip tribünden uzaklaştıracaklarını duyurmuştu.

Sendika.Org