Twitter nedir, nasıl çalışır?

onder-ozdemir-twitterTwitter, 140 karakterle limitli anlık ileti paylaşımı yapılmasına yarayan bir platformdur ve Facebook gibi diğer platformlarla karşılaştırıldığında çok daha aktiftir. Facebook’ta, “ne düşünüyorsun? ne yapıyorsun, nasılsın?” gibi sorularla dikkat çekilen durum güncellemesi seçeneği Twitter’da “yeni bir tweet oluştur” ya da “ne oluyor? (what’s happening)” biçiminde yer almaktadır. Her iki platform için de bu yöntemleri kullanmaktaki temel amaç kullanıcının gün içinde olabildiğince çok ileti paylaşmasını, durum güncellemesi yapmasını böylece de hesapların dinamik olmasını sağlamaktır.

Twitter kullanıcısı olabilmek için öncelikle www.twitter.com adresine bağlanıp siteye üye olunmalıdır. Üyelik sırasında oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak Twitter’ın web sayfasından ya da akıllı telefonlardaki özel uygulamalar üzerinden Twitter kullanımına başlanabilir.

Twitter, siteye üye olunmasıyla kurulan profile ilişkin bilgilerin ve profilin görünümünü kişiselleştirmeye de olanak vermektedir. Profil düzenleme bölümünde kullanıcı adı, lokasyon, web sayfası adresi, kısa kişisel bilgiler gibi enformasyonlar her zaman eklenebilir ya da değiştirilebilir. Ayrıca küçük bir profil resmi de kullanılabilir. Tasarım bölümünde ise profil sayfasının ya da “timeline” adı verilen ana sayfanın görünümü değiştirilebilir; tasarlanabilir. Bu işlemler için hazır şablonların yanı sıra arzu edilen küçük boyutlu başka görüntüler de kullanılabilir ve arka plan resmi olarak ayarlanabilir. Bağlantı (connection) bölümünde ise kullanıcıların Twitter için kullandıkları ya da kullanmayı isteyebilecekleri bağlantılar yer almaktadır. Oluşturulan profil herkese açık olabilir ya da kısıtlanabilir. Eğer profiliniz kısıtlıysa sizi takip etmek isteyen kişilerin olduğu size bir mail ile bildirilir ve takip siz onay verdikten sonra başlar. Bu işlemi yapabilmek için profil ayarlarınızdan “protect my tweets” seçeneğini tercih edip kayıt etmeniz gerekir. Eğer profilinizde bir kısıtlama yok ise tüm iletileriniz ve profil özellikleriniz başka kullanıcılara açık demektir.

Twitter, “takip etme” temelinde işlemektedir. Kullanıcılar “tweet” adı verilen anlık ileti paylaşımının yanı sıra başka twitter hesaplarını takip etme, diğer kullanıcılara mesaj ve cevap yazma, onların tweetlerini yönlendirme gibi işlemleri da yapabilmektedir. Bu tür işlemlerle Twitter üzerinden haber kuruluşları, uzmanlar, gazeteciler gibi kaynaklardan çok hızlı, hatta anlık enformasyon alınabilmekte ve iletişime geçilebilmektedir

Twitter Kullanımına İlişkin İpuçları

Bu platformu etkili bir şekilde kullanabilmek bazı özellikleri, kısıtlamaları ve bunların hangi durumlarda geçerli olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle Twitter’da yapılabilen işlemleri ifade eden kelimeleri açıklamakta fayda vardır:

İleti (Tweet): Kullanıcıların anlık paylaştıkları ifadelerdir ve “yeni bir tweet oluştur”, “ne oluyor? (What’s happening?)” bölümüne yazılır. Bir hesabın açıldığı andan itibaren kaç ayrı tweet gönderdiğinin sayısı “tweets” bağlantısının altında gösterilir. Bağlantıya tıklandığında ise gönderilen iletilerin içeriğine ulaşılır.

Akış (Timeline): Takip edilen hesaplardan yapılan ileti paylaşımlarının (tweet) ve o hesapların yönlendirdiği (retweet) paylaşımların görülebileceği alandır. Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptığınızda gördüğünüz ana sayfa olarak da açıklanabilir.

Takipçi (Follower): Bir Twitter hesabının hangi diğer hesaplar tarafından takip edildiğinin görülebileceği bölümdür ve ilgili bağlantının hemen altında toplam takipçi sayısı görülebilir. İlgili bağlantıya tıklandığında da takip eden hesaplar görülebilir. Twitter’da sizi takip etmeye başlayan bir kişi olduğunda size bildirim maili gelir ve bu mailde sizi takip eden kişinin kim olduğu yazar. İsterseniz bu kişinin sizi takip etmesini engelleyebilirsiniz bunun için o hesabın profiline gidip kişinin durum (status) alanındaki engelle (block) bağlantısını kullanmanız gerekir.

Takip etme (Following): Bir hesabın takip ettiği diğer Twitter hesapların ifade eder. İlgili bağlantının hemen altında toplam takip edilen hesap sayısı, bağlantı tıklandığında da takip edilen hesaplar görülebilir. Bir hesabın takip edilmesinden vazgeçilmesi durumunda ise takip etme (unfollow)bağlantısını tıklamak gerekir.

Yönlendirme (Retweet): Bir başka kullanıcının paylaştığı iletinin kendi hesabınız üzerinden yeniden paylaşılmasına yarayan işlevdir.

Bahsetme (Mention): Eğer bir iletinin doğrudan belirli bir kişi tarafından görülmesi isteniyorsa o kişinin hesabı yazılan ileti içinde @kullaniciismi şeklinde belirtilir. Eğer bir iletinizin başında bir başka hesaptan bahsettiyseniz bir başka ifadeyle bir hesaba yaptığınız mention tweetin hemen başındaysa o zaman bu ileti sizi takip edenler arasından sadece bahsettiğiniz diğer kişiyi de takip edenler tarafından görülebilir. Sizin hesabınızdan bahseden hesapları ayrıca mention bölümüne girerek de görebilirsiniz. Bahsetme özelliğine benzer bir işlev cevap verme (reply) seçeneğine tıklayarak da yapılabilir. Ancak bu, sadece takip edilen hesaplardan paylaşılan ya da yönlendirilen iletiler için yapılabilir.

Cevap verme (Reply): Takip edilen bir hesaptan paylaşılan ya da yönlendirilen iletilere cevap yazabilmesine olanak saplayan özelliktir. Bu cevap takip ettiğiniz ve iletisini gördüğünüz hesap tarafından ve sizi takip eden diğer hesaplar tarafından görülür. Ancak yönlendirilmiş bir iletiye cevap yazdıysanız iletiyi ilk yazan hesabı takip etmiyorsanız bu hesap cevabı görmez. Bunu sağlayabilmek için cevapta o hesaptan bahsetmeniz yani mention özeliğini kullanmanız gerekir.

Popüler başlıklar (Trends/Trending Topics): Adı üstünde Twitter’da o an en çok konuşulan konuları ifade eder ve Trend bağlantısından görülebilir. TT listesi olarak da adlandırılır. Hashtag denilen ve # işaretiyle etiketlenmiş iletiler çok kişi tarafında paylaşılmış ya da yönlendirilmiş ise popüler başlıklar listesine girebilir. Bir iletiye # yerleştirilmesi, başka hesapların da konuya dikkatini çekmek ve olabildiğince paylaşılmasını sağlamak için yapılır. Böylece de konunun TT listesine girmesi ve daha da dikkat çekmesi amaçlanır. Ancak aynı iletiyi daha çok paylaşarak onun TT listesine girmesini sağlamanın bir garantisi yoktur. Bir konunun ya da etiketin TT listesine girmesi için belirli bir frekansa ulaşmanın yanı sıra yaygın ve katılımcı olarak da paylaşılması gerekir. Yani bir hesap tarafından defalarca paylaşılmasından daha önemli olan ölçüt farklı hesapların paylaşım yapmasıdır.

Doğrudan mesaj gönderme (Direct message): Bu işlem karşılıklı olarak birbirini takip eden iki hesap arasında özel mesaj gönderilmesini sağlar ve ilgili bölüme girilerek bu mesajlar görülebilir. Bu mesajlar da 140 karakterle sınırlıdır.

Yan Özellikler Ne İşe Yarar: Mr Tweet, Twitter ağınızı genişletmek için sizinle en uygun biçimde eşleşen kullanıcıları öneren bir servistir. We Follow, sizinle aynı ilgi alanları olan kullanıcıları bulmanızı sağlar. GPS Twit iPhone servisi ise cep telefonunuzdaki GPS sistemini kullanıp o an bulunduğunuz lokasyonu Twitter’da paylaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. Tweetdesk de Twitter’a birden çok profil ile bağlanmanızı sağlar.

[Twitter kullananlar ne yaptığını biliyor mu? -Önder Özdemir]

[Facebook kullananlar ne yaptığını biliyor mu? -Önder Özdemir]