Ambarlık HES davası ertelendi

Ambarlık HES savası görüldü. Davaya ‘Vatandaş Kazım’ olarak bilinen Kazım Delal, avukatlar ile demokratik kitle örgütü, siyasi parti temsilcileri de katıldı. Duruşmada ertelenirken duruşma sonrasında açıklamalar yapıldı

ambarlikprotestodanKamuoyunda ‘Yurttaş Kazım’ olarak bilinen ve HES’lere karşı mücadele edebilmek için ahırında beslediği ineği satarak, banka kredisi kullanan 67 yaşındaki Kazım Delal’in, Rize’nin Salarha Vadisi üzerinde yapımı planlanan Ambarlık HES’e karşı açtığı davanın duruşması Rize İdare Mahkemesinde yapıldı. Duruşmada Kazım Delal’e destek vermek için Rize Adliyesi önünde toplanan 70 kişi, duruşmayı izleyerek sonrasında yapılan basın açıklamasına katıldı.

Rize İdare Mahkemesinde görülen duruşmaya Kazım Delal ve arkadaşlarının yanı sıra, davanın avukatlığını üstlenen Derelerin Kardeşliği Platformu’nun (DEKAP) gönüllü avukatlarından Remzi Kazmaz ile Yakup Okumuşoğlu da katıldı. Başta DEKAP olmak üzere, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, TEMA Vakfı Rize Temsilciliği, ÖDP Rize il örgütü ve bazı CHP  ve İP üyeleri ile TGB Rize örgütü, Güneysu Çevre Platformu, Senoz Vadisi Koruma Platformu, Çay Üreticileri Sendikası, Salarha Deresi Çevre Koruma Derleneği, Fırtına Vadisi Platformu, Hemşin ve Çamlıhemşin Platformları, Vatandaş Mustafa olarak bilenen Mustafa Yıldızdoğan da katıldı.

Rize İdare Mahkemesi’nde davanın dün (11 Ocak) görülen duruşmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri savunmalarını yaptı, projenin içme suyu membasında bulunmadığını öne sürerek davanın reddini talep etti. Duruşmada konuşan davanın avukatlarından Remzi Kazmaz, Bilirkişi İncelemesinin sağlıksız hava koşullarında ve bölgenin tam anlamıyla incelenmeden yapıldığını, raporun eksik ve hatalarla dolu olduğunu belirtti. Söz alan diğer avukatlar da sınırlı bir alana dair verilen ÇED Olumlu Raporlarının bölgedeki ekolojik dengeleri tehlikeye attığını ve bölgede yaşayanların ÇED raporlarından habersiz olduğunu belirtti. Dava 2 saat sürdü ve kararın ilerleyen günlerde açıklanacağı duyuruldu.

Davanın ardından Kazım Delal ve DEKAP Sözcüsü Ömer Şan birer açıklama yaptı. Açıklamalarda bölge halkının doğayı ve yaşamı savunmaya devam edeceği vurgulandı.

Ambarlık HES davası ve Vatandaş Kazım’ın hikayesi

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ÇED Gerekli Değildir kararın iptali için açılan davada sona yaklaşılırken projeyi yürüten şirket değişti. Bakanlık aynı proje için yeniden ÇED Olumlu Raporu verdi ve yine dava açıldı ve raporun yürütmesi durduruldu.

Rize’nin kent merkezi ile birlikte 10 ilçede yaşayan 300 bin kişinin ihtiyacını karşılayan içme suyu tesislerinin de bulunduğu Salarha Vadisi üzerindeki Küçükçayır Köyü’nde yapımı planlanan 9,9 megavat kurulu gücündeki Ambarlık 1-2 Regülatörü ve HES projesi için dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. Bu karar üzerine köyde yaşayan 67 yaşındaki Kazım Delal, kararın iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Delal, dava kapsamında yapılacak bilirkişi incelemesi için mahkemenin talep ettiği 4 bin 500 lira masrafı ise ahırındaki ineğini satarak ödedi. Rize İdare Mahkemesi, bölgede yaptığı bilirkişi incelemesinin ardından Bakanlığın verdiği “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etti. Ancak ilk mahkeme sonuçlanmadan önce, dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı aynı proje için ‘ÇED gerekli’ kararı verdi. Önceki dava sonuçlanmadan devam eden ÇED sürecinin ardından Bakanlık, firmanın hazırlattığı ÇED raporunu onayladı. Kazım Delal bu kez de bakanlığın verdiği bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle yeniden dava açtı. Davada yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, Kazım Delal’den yeniden yapılacak bilirkişi incelemesi için 4 bin 500 lira ödemesini istedi. Delal, paranın bir kısmını eşinin birikimlerinden sağladı, biraz da banka kredisi çekerek bilirkişi harcını yatırdı. Yapılan bilirkişi incelemesi sonucunda mahkeme “yürütmenin durdurulması” kararını kaldırdı.

Sendika.Org