Dikmen Vadisi’nde saldırı püskürtüldü

Ankara Dikmen Vadisi halkı, güne yine yıkım saldırısıyla uyandı. Panzerler ve yüzlerce çevik kuvvet polisiyle Dikmen Vadisi’ne çıkarma yapan büyükşehir belediyesi, barınma hakkına sahip çıkan Vadi halkının direnişi ile püskürtüldü. Polisin plastik mermi kullanması sonucu çok sayıda kişi yaralandı, 1 kişi ise gözaltına alındı

Çatışmadan ilk görüntüleri izlemek için tıklayın

12.20 Dikmen Vadisi’nde yaklaşık 4 saattir süren çatışma sona erdi. Polis, halkın barınma hakkına sahip çıkması karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Barikatlardaki Dikmen Vadisi halkı ve Vadi halkıyla dayanışmak için İlker’de buluşan toplumsal muhalefet temsilcileri, sloganlar eşliğinde Barınma Hakkı Bürosu’na geçiyor.

12.15 Or-An’da bir gecekondunun yıkımına neden olan, Koza İnşaat’a ait şantiyenin bir bölümünü yakıldığı öğrenildi.

12.08 Polisin çok sert bir biçimde saldırması sonrasında yaralı sayısının 20’den fazla olduğu belirtildi. Pek çok kişide plastik mermi izleri bulunuyor. Henüz 1 yaşındaki bir çocukta da yara izleri var. Kaos GL muhabiri Ecem Morkoyun’un da el tarak kemiği kırıldığı bilgisi geldi.

12.00 Çatışmalar durdu. Polis Vadi’nin çevresindeki bekleyişini sürdürürken, Dikmen Vadisi halkı “Direne direne kazanacağız”, “Barınma hakkımız söke söke alırız” sloganları atıyor. Vadililer, polis tarafından gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyor.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de Dikmen Vadisi’ne geldi ve çatışmaların sonlanması için çaba sarf ediyor. BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt da bölgeye geldi.

11.47 Halk, polisi püskürtmeye başladı. Polis geri çekiliyor.

11.30 Mahalleli, saldırılara havai fişekler ile karşılık vermeye başladı. Havai fişekler, polis saldırısının durmasını sağladı.

11.15 Vadi’de çatışma sürüyor. Polis, barikatlara ve gecekondulara yüzlerce gaz bombası atıyor. Halk ise atılan gaz bombalarını kovalarla taşıdığı sularla söndürüyor.

Barınma hakkına sahip çıkarak Dikmen Vadisi’ndeki rant projelerine geçit vermeyen ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından hedef haline getirilen halk, güne yine yıkım saldırısı ile uyandı. Ankara polisi, sabahın erken saatlerinden itibaren yüzlerce çevik kuvvet ve TOMA adlı zırhlı araçlarla Vadi’ye girmeye çalıştı.

Kısa bir süre içerisinde Barınma Hakkı Bürosu’nda buluşarak harekete geçen Vadililer, polis saldırılarının yaşandığı Yıldız tarafında direnişe geçti. Polis ise, saat 08.30’dan bu yana halka tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırıyor.

Plastik mermi sonucu 2 yaralı
Çevik kuvvetin saldırı sırasında plastik mermi kullanması sonucu iki kişi yaralandı. Bir kişinin kolu ve bacağı kırılırken, bir kişi de karnından yara aldı.

Polis, evlerinin yıkılmasına direnen 1 kişiyi de gözaltına aldı.

Bir gecekonduya 700 polisle saldırı
Polis ve yıkım ekiplerinin saldırıları Dikmen Vadisi ile de sınırlı kalmadı. Vadi’nin dışında, Or-An tarafında Koza İnşaat tarafından yapımı planlanan bir üniversite arazisinde bulunduğu gerekçesiyle bir gecekondu da saldırıların hedefi oldu. Gecekondunun yıkımı gerçekleşirken, yıkımın 700 polis ile yapılması saldırının boyutlarını gözler önüne serdi.

Yaşadıklarını Sendika.Org’a anlatan gecekondu sahibi, kendisinin sabah işe gittiğini, tansiyon hastası annesinin evde yalnız olduğunu, ancak polisin evin içine gaz bombaları atarak saldırdığını söyledi. Gecekondu sahibi şöyle konuştu: “Haberi alınca eve gittim ama evimizi yıkmışlardı. Eşyalarımızı almamıza bile fırsat vermediler. Annem yaşlı ve hasta olmasına rağmen yüzüne biber gazı sıkmışlar, evi gaza boğmuşlar”.

Evin yıkımından sonra da gaz bombalarının atılmaya devam ettiğini aktaran gecekondu sahibi, “Yıkılan evimin sorumlusu Melih Gökçek’tir” dedi.

Ankara muhalefeti Vadi’ye
Ankara toplumsal muhalefeti, Gökçek’in yıkım saldırılarına karşı Dikmen Vadisi halkı ile dayanışma içerisinde olmak için saat 12.00’da İlker Caddesi son durakta buluşma çağrısı yaptı.

İstanbul’da da eylem çağrısı
İstanbul Halkevleri Barınma Hakkı Meclisi de Dikmen Vadisi’ne yapılan saldırıyı protesto etmek için kentsel dönüşüme muhalefet eden bütün duyarlı çevreleri bu akşam saat 19.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda düzenlenecek basın açıklamasına çağırıyor.

Mersin’de dayanışma yürüyüşü
Mersin Halkevi de saat 17.30’da Halkevi Binası önünden Taş Bina önüne yürüyecek ve burada bir basın açıklaması yapacak.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz

Sendika.Org/ Ankara