Akkuyu’da nükleere karşı imza kampanyası

Mersin Akkuyu’da ÇED sürecini mahkemeye götürme kararı alan Nükleer Karşıtı Platform imza kampanyası başlattı

Mersin Akkuyu’da yaşanan tartışmalar sonrası yarım kalan ÇED toplantısının tamamlanmış gibi gösterilerek kabul edildiğini dile getiren Mersin’deki nükleer karşıtları imza kampanyası başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmak üzere başlatılan imza kampanyası bildirisinde ÇED toplantılarının yasal gerekliliğin aksine halka kapalı yapıldığını ve bu durumun Türkiye’nin de imzaladığı Rio Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Konu hakkında açıklama yapan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan, NGS firması tarafından yapılan ÇED toplantılarının bilimsel gerçeklikten uzak, sadece formaliteyi yerine getirmek üzere yapılmış toplantılar olduğunu belirtti. 29 Mart tarihinde usulüne uygun olmayan bir toplantı gerçekleştirildiğini dile getiren Aslan, “Toplantıda yerel halk dışlanmış, katılanların tepkisi nedeniyle de toplantı yapılamamıştır. Yine bu konuda konunun ehli kişiler olan meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve belediyeler ÇED sürecine dâhil edilmemiştir. Bu da Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelere de aykırıdır” dedi.

Yaşanan bu hukuksuz uygulamaların takipçisi olacaklarını vurgulayan Aslan, yasal süreç başlattıklarını ve ÇED’e dava açacaklarını açıkladı.

‘Hiçbir dayanağı yok’
Nükleer karşıtlarının mücadelesine destek vermek amacıyla Mersin’de bulunan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da süreçte yaşanan aksaklığa dikkat çekti. Santralin kurulma kararından başlayarak, ihale aşamasına ve ÇED toplantısına kadar olan süreçte teknik ve hukuksal dayanağın olmadığını savunan Soğancı, “Japonya Başbakanı halkından özür diler konumdayken Türkiye’de çeşitli formaliteler yerine getirilerek santral yapılmaya çalışılıyor. Bu şartlarda halka rağmen nükleer santral yapılamaz. Ama hiçbir kurala uymadan hukuksuzca bunu yapıyorlar” dedi.

Gazete İmece