Komünist başkan Romanlara kucak açtı

Fransa’da hükümet, Romanları toplu sınırdışı etme politikasında ısrar ederken, muhalefetteki Komünist Parti’den bir belediye başkanı, bölgesindeki Romanlara kucak açtı

Başkent Paris yakınlarındaki Choisy-Le Roi isimli kasabanın Belediye Başkanı olan ve aynı zamanda Komünist Parti üyesi Daniel Davisse, kampları polis tarafından yıkılan 17 Roman aileye karavanlarıyla barınabilmeleri için yer verdi ve ailelerin belediyenin spor salonununda konaklamasını sağladı.

Belediye Başkanı, “Bu insanlar, etnik farklılık yüzünden yerlerinden edildi, bu kabul edilemez. Ancak, bu durum, 2 Dünya Savaşı’nda sınırdışı edilenlerin durumuyla da aynı değil. Çünkü ben de sınırdışı olmuş bir ailenin çocuğuyum. Ancak ne olursa olsun, hükümetin yaklaşımını doğru bulmuyorum. Irkçılık, sorunların çözümü için doğru bir yol değil” diye konuştu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso arasında, Paris’in Romanlar konusunda izlediği politika yüzünden şiddetli tartışma yaşanmıştı.

Fransız hükümeti, Romanları toplu şekilde sınır dışı ettiği için yurtiçinde ve dışında sert eleştirilere hedef oluyor. AB yöneticileri tarafından sert bir şekilde kınanan Fransa, Romanları sınır dışı etme politikasından vazgeçmeyeceğini açıklıyor.

Fransa, Ocak ayı başından bu yana 8 binden fazla Romanı, Romanya ve Bulgaristan’a gönderdi. Temmuz sonundan itibaren gönderilenlerin sayısının ise bini geçtiği belirtiliyor.

AA