Acil çağrı: Cinayeti durduralım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi yarın yapılacak olan toplantısında 3. Köprü cinayetini oylayacak. Köprü Yerine Yaşam Platformu, İstanbulluları İBB önüne, eyleme çağırıyor

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, gelişmeler üzerinde yaptığı olağanüstü toplantı sonrasında, tüm İstanbulluları yarın (17 Haziran) saat 13.00’de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi önünde toplanarak demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyor.

Platform tarafından yapılan çağrıda: “3. Köprü projesi yangından mal kaçırırcasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisine getirilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi şimdi 3. Köprüyü değil İstanbulun geleceğini oylamaya sunacaktır. İstanbul’un geleceğini karartacak bu karara karşı tüm İstanbulluları 17 Haziran Perşembe günü saat 13.00’te Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanmaya çağırıyoruz” denildi.

2.5 milyon ağaç tehlikede
Çok sayıda meslek odası, demokratik kitle örgütü, mahalle derneği ve çevre örgütünden oluşan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu köprü projesi isimli cinayete ortak olan meclis üyelerinin tarihe karşı sorumlu olacaklarını ve rant hırsıyla kararı alanların hiçbir bilimsel veriye dayanmadıklarını vurguluyor.

Platform üyelerinden Zerrin Bayraktar, “3. Köprünün İstanbul’un can damarlarını kurutacağı konu ile ilgili tüm kurumların ortak görüşüdür. 3. Köprünün yapılması 2.5 milyon ağacın kesilmesine neden olacaktır. İstanbullular bu cinayeti engellemek zorundadır” derken, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun “3. Köprü ile ilgili alınacak olan kararlar, Belediye meclislerini hiçe saymaktır” dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan Akif Atlar ise İstanbul Büyküşehir Belediye Meclisi’nin yangından mal kaçırır gibi apar topar gündeme getirdiği gelişme karşısında İstanbul’un geleceğine sahip çıkan herkesin tepkisini göstermesi gerektiğini söyledi. 3. köprü ile ilgili gelişmeleri çok karanlık bir karar olarak niteleyen Atlar, kimsenin vicdanının kaldıramayacağı bu karardan herhangi bir biçimde etkilenecek olan tüm İstanbulluları yarınki eyleme katılmaya çağırdı.

Sendika.Org