Munzur’da baraja karşı kadınlardan zincirli eylem

Demokratik Haklar Federasyonu Kadın Komisyonu tarafından örgütlenen ‘Munzur’da Barajlara Hayır’ eylemi düzenlendi. 13.30’da Dersim Demokratik Haklar Derneği önünde bir araya gelen kadınlar sloganlar eşliğinde sanat sokağına yürüyüşe geçti.

Kadınlar, kendilerini zincirleyerek yolu trafiğe kapattı
Sık sık ‘Munzur darda kadınlar isyanda’, ‘Munzur özgür akacak’, ‘Dersim onurdur onuruna sahip çık’, ‘Munzur’da baraj istemiyoruz’ sloganları atarak yeraltı çarşısı önüne gelen kadınlar burada kendilerini zincirleyerek yolu trafiğe kapattı.

Yeraltı çarşısı önünde basın açıklaması düzenleyen kadınlar adına basın metnini DHF çalışanı Evrim Konak okudu.

Konak, Dersim’de yıllarca devlet tarafından köylerin yakılıp boşaltılmasının, ormanların yakılmasının, sürgünlerin gerçekleştirilmesinin ve ambargoların uygulanmasının, Dersim halkının insanca onurlu yaşam hakkına sahip çıkmasından kaynaklı olduğunu dile getirdi.

‘Dersimli kadınlar olarak barajlara hayır diyoruz’
1971 yılında Munzur vadisinin milli park alanı ilan edilmiş olmasına rağmen toplam 18 baraj projesiyle bugün yeniden Dersim’in insansızlaştırmayla, sular altında kalarak boğulmayla karşı karşıya olduğunu belirten Konak, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Biz Dersimli kadınlar olarak barajlara hayır diyoruz. Çünkü doğa yok olacak, hastalık yayılacak, açlık, yoksulluk ve göç yine Dersimlinin kaderi olacak. Bir yanda bunlar olurken öte yanda insan ve doğa tacirleri canlı varlıkların düşmanları, kasalarını para ile doldururken karanlık Dersim’i teslim alacak.”

‘Tek bir kazma dahi vurdurtmayacağız’
Son olarak bedenlerini Munzur için siper edeceklerini söyleyen Konak, “Çocuklarımızla, analarımız ve babalarımızla soğuğa-sıcağa, geceye-gündüze aldırış etmeden nöbetler tutup Dersim’e tek bir kazma dahi vurdurtmayacağız” dedi.

Açıklamanın ardından yapılan Dersimli kadınların hazırladığı skeç büyük ilgi gördü. Eylem, söylenen marşlarla son buldu.

www.halkingunkugu.net