Halk Gerilla Cenazelerini Sahiplendi

Muş Şenyayla’da 24 Mart’ta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan kimyasal silahla yaşamını yitiren 14 HPG gerillasından 8’inin cenazesi, dün ve önceki akşam Diyarbakır, Batman, Siirt, Adıyaman ve Adana’da büyük törenlerle toprağa verildi. Cenaze törenlerinde cenaze törenlerine onbinlerce insan katıldı. Polis ve askerin saldırdığı gösteriler sırasında, Siirt’te bir gösterici vurulurken, Diyarbakır savaş alanına döndü. Bütün gece süren eylemlerin bugünde sürdüğü bildiriliyor.

Diyarbakır’da kaldırılan 4 gerilla cenazesine 20 bin kişi katıldı. Törenin ardından yapılan yürüyüşe polis panzerle müdahale edince kent savaş alanına döndü. Molotofkokteyli ve gaz bombalarının kullanıldığı çatışmalar saatlerce sürdü. Savaş uçaklarının uçtuğu kentte, 15 yıl sonra jandarma, kamu binalarını korumak için kente girdi.

Çatışmalarda sapanlar da kullanılırken, panzerler ateşe verildi. Halk kepenk kapatmayan çok sayıda işyerinin de camlarını kırdı. Törene katılan DEP’li Hatip Dicle, geçen hafta milyonlarca kişinin Newroz’da barışı haykırdığını hatırlatarak, ‘Buna 24 Mart’ta operasyonla cevap verildi. Kürt halkının barış eli tutulmalıdır’ dedi.

Adana’daki HPG’linin cenazesine binlerce kişi katılırken, polis müdahalesi çatışmaya yol açtı. Siirt’te kaldırılan HPG’linin cenazesine de binlerce kişi katıldı. Cenazenin gömüldüğü sırada mezarlık karşısındaki tepeye Demokratik Konfederalizm bayrağı asmak isteyen 16 yaşındaki Muhlis Ete, asker ve korucuların açtığı ateş sonucu yaralandı.

Diyarbakır halkı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 24 Mart’ta Muş Merkez, Kulp, Genç ve Solhan arasında bulunan alana yönelik düzenlediği operasyonda Şenyayla’da kullanılan kimyasal silahlar sonucu yaşamını yitiren gerillalara sahip çıktı. Cenazeleri Diyarbakır’da defnedilen 4 HPG’liyi 20 bin kişi toprağa verdi. Defin sonrası yürüyüşe geçen binlerce genç polisle çatıştı. Yaklaşık 3 saat süren çatışmalar, başta Ofis olmak üzere, Diyarbakır’ın bütün semtlerine sıçrarken, polisin de aralarında bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı yürüşte Diyarbakır’da esnaf kepeng kapattı.

Şenyayla’da TSK’nin kullandığı kimyasal silahlar sonucu yaşamlarını yitiren 14 HPG gerillasından Diyarbakır doğumlu Bülent Tanışık (Eriş Amed), Diyarbakır Lice doğumlu Muzaffer Pehlivan (Zafer), Diyarbakır Çınar doğumlu Fatih Çetin (Xemgin Amed), Diyarbakır Kulp doğumlu Mahmut Güler’in (Rojhat Amed) önceki gün akşam saatlerinde Malatya Devlet Hastanesi Morgu’ndan alınan cenazeleri, dün sabah saat 07.00’de Diyarbakır’a getirildi. Medine Bulvarı üzerinde bulunan Şefik Efendi Camii’ne getirilen cenazeler yaklakış 250 kişilik bir grup tarafından ‘Şehît namirin’ sloganıyla karşılandı. Cenazeler yıkanmak için camide bekletilirken, gittikçe artan kitle lastikler yakarak, caminin üzerinde bulunduğu caddeyi trafiğe kapattı. Cenazelerin yıkanmasının ardından sayıları 20 bini aşan kitle, Demokratik Konfederalizm, HPG, PKK, ‘Şehitler onurumuzdur’ yazılı bayrak ve pankartlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşü sürdüren kitle, güzergah üzerinde bulunan 10 Nisan Polis Karakolu önüne geldiğinde polis müdahalesi ile karşılaştı. Panzerlerle kitleye müdahele eden polise gençler molotofkokteyli ve taşlarlarla karşılık verdi. Kitlenin taşlı direnişi ile karşılaşan polis havaya ateş açtı. Açılan ateş sonucu ismi öğrenilemeyen bir kişi yaralandı. Çatışma esnasında molotof kokteyllerinin isabet ettiği panzerler tutuşurken, çok sayıda kişi yaralandı. Onlarca kişi de gözaltına alındı. Müdaheleyle birlikte olaylar bir anta tüm kente yayıldı. Ofis semtine gelen bir grup kepeng kapatma çağrısına uymayan işyerlerinin camlarını kırdı ve Ofis’te tüm işyerleri kepengleri kapattı. Kuşuceşme Dörtyol’a gelen 3 bin kişilik bir grup yolu trafiğe kapatarak, Bağlar Dörtyol’a doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada Bağlar esnafının tamamı kepenglerini indirdi. Çatışmaların tüm kente yayılmasıyla birlikte Fatih, Yanıkköşk, Gazi, Koşuyolu, Balıkçılarbaşı, Emek, Hatboyu, Bağlar gibi merkezi yerlerde kepenkler tümüyle kapatıldı.

Asker kente girdi

Olayların büyümesi üzerine kentteki polis devriyeleri kaldırıldı. Kent merkizi jandarma ve özel timlere devredildi. Jandarma 15 yıl sonra ilk kez kent merkezine girerken, valilikte acil güvenlik toplantısı yapıldı. Öte yandan Diyarbakır İHD Şubesi olayları gece boyu izledi. Olaylara ilişkin bilgi veren İHD yöneticisi Mehdi Perinçek acil servislerin polis denetimine alındığını belirtti. Yaralılar polis tarafından gözaltına alındığını söyleyen Perinçek, gözaltına alınanların darp edildiğini, buna kendisinin tanık olduğunu söyledi.

Başkanlardan çağrı

Olayların durulması için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkanları yazılı bir açıklama yaptı. Herkesin sağduyuya davet edildiği açıklamada, olayların demokratik tepki sınırını aşmaması temennisinde bulunuldu. Açıklamada ‘Kentimizin yaşamış olduğu acıyı paylaşıyoruz. Bununla birlikte tüm tepkilerin demokratik bir bulvarı aşmamasının önemine inanıyoruz’ enildi.

Olaylardan bazı notlar

Kente meydan gelen olaylara ilişkin notlar şöyle: İskanevleri’nde açılan ateş sonucu 10 yaşındaki Mehmet Akbulut isimli bir kişi ağır yaralandı. Akbulut, ambulansla hastaneye kaldırıldı, hayati tehlikesi sürüyor. Sağlık Ocağı başta olmak üzere çatışmaların yaşandığı birçok noktada polisler geri çekildi. Bir askeri Akrep ateşe verilirken, polisler 10 Nisan Karakolu’na çekildi. 2 koldan eylemcilerin çembere aldığı karakol etrafında çatışmalar yaşandı. Polis uzun namlulu silahlarla kitleye ateş açtı. Sento caddesi üzerinde yakılan bir sivil araç bir süre sonra büyük bir gürültü ile infilak etti. Huzurevleri Ahmed Arif Parkında toplanan yaklaşık 500 kişilik kitle, Urfa Yolu yürüyüşe geçti. Jandarmanın silahla müdahale etti. Jandarmanın açtığı ateş sonucu bir asker yaralandı. Olaylar sonucunda 1’i ağır 4 yaralı Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Urfa yolu üzerinde biriken eylemciler 2 tane otomobili ateşe verdi. Dağkapı ve Balıkçılarbaşı’nda bulunan İş Bankası şubeleri ateşe verildidi.

Eski DEP Milletvekili Hatip Dicle, DTP Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz, TUHAD-FED Genel Başkanı Nursel Aydoğan, Mehdi Zana demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kitle Yeniköy Mezarlığı’na ulaştıktan sonra, dini vecibeleri yerine getirilen gerillalar toprağa verildi. Mazlum Doğan, Mahsum Korkmaz ve Zeynep Kınacı’nın fotoğraflarının taşındığı ve ‘Ey raqîp’ ile ‘Herne pêş’ marşlarının okunduğu cenaze töreni sırasında çok sayıda F-16 uçağının mezarlık üzerinde uçuş yapması dikkat çekti. Gerillalar için yapılan saygı duruşunun ardından DTP Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz bir konuşma yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun muhatabı olduğunu belirten Cengiz, ‘Bu bilinmelidir, barışa bir şans var hala. Barışa şans verilmelidir’ dedi. Daha sonra konuşan eski DEP Milletvekili Hatip Dicle ise, geçtiğimiz hafta milyonlarca kişinin Newroz kutlamalarında barışı haykırdığınıhatırlatarak, bu barış haykırışına 24 Mart’ta operasyonla cevap verildiğini söyledi. Dicle, ‘Bu Kürt halkına saygısızlıktır. Kürt halkının uzatmış olduğu barış eli tutulmalıdır’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Gündem Gazetesi