Diyarbakır Halkı Ayaklandı, 4 Kişi Öldürüldü

Diyarbakır’da gerilla cenazelerine sahip çıkan halka, polisin ve askerin saldırması, cenaze törenlerini serhildana çevirdi. Önceki gün, 4 HPG gerillasının cenazesine katılan binlerce Diyarbakırlı’nın katıldığı gösterilere saldıran asker ve polis ile halk arasındaki iki gündür süren çatışmalarda son üç gün içinde en az 4 kişi öldü, 250 kişi yaralandı ve 200 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddia ediliyor. Diyarbakır kentinin giriş ve çıkışlarını kapatan askeri birliklerin şehrin içinde gerçek mermiler kullandılar.

30 Mart

Abdullah Duran, Mehmet Işıkçı ve Tarık Atakaya’nın cenazelerini Şefik Efendi Camii’nden alan kitleye yapılan polis saldırısı sırasında 6 yaşında olduğu kaydedilen bir çocuk kurşunla öldürüldü.

Medine Bulvarı üzerinde bulunan Şefik Efendi Camii önündeki kitle camiden çıkarılan cenazelerle birlikte Yeniköy Mezarlığı’na doğru yürümeye başladı. Kalabalık 10 Nisan Karakolu önünden geçerken polis saldırısıyla karşılaştı.

Polisler gaz bombalarıyla kitleye saldırırken, taşlarla karşılık verildi. Karakolun taşlanmasının ardından polisler karakola çekildi.

Saldırının ardından yaklaşık 40 bin kişilik kitle camiye doğru yürüyüşünü sürdürüyor…

Batman’da çatışmalar sürüyor

BATMAN (30.03.2006)- Batman’da 14 HPG gerillasının öldürülmesini protesto etmek amacıyla yapılan gösterilere 10 bini aşkın kişi katıldı. Gösteriler nedeniyle kenttin birçok noktasına askeri birlikler konumlandırıldı. Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında birçok yerde çatışmalar devam ediyor.

Batman’da 14 HPG gerillasının öldürülmesini protesto etmek amacıyla sabah saatlerinden itibaren başlayan gösterilere katılanların sayısı 10 bini aştı. Polis saldırısı üzerine çıkan çatışmalar da kentin tamamına yayılarak sürüyor. Göstericiler ile polisler arasındaki çatışmaların büyümesi üzerine Batman İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı askeri birlikler de kente girdi. Çatışmalar özellikle belediye binasının önü ile Batman Hasankeyf yolunun dörtyol kavşağında yoğunlaştı. Kentteki ana caddelerin çoğunda göstericiler tarafından barikatlar kurulurken, özel hareket timleri, çevik kuvvet polisleri ve jandarma, gaz bombaları, plastik mermiler, panzerler ile havaya kurşun sıkarak göstericilere müdahale ediyor.

30’UN ÜZERİNDE GÖZALTI

Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 30’u aşkın kişinin yaralandığı ve 20’yi aşkın kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi. Bir binanın 4. katında bir göstericinin polisler tarafından aşağıya atıldığı ve bacağının kırıldığı öğrenildi. Bacağı kırılan göstericinin gözaltına alındığı, diğer yaralıların da Batman Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldığı bildirildi.

Bankalar Caddesi’nde bulunan çok sayıda banka şubesinin camları tamamen kırıldı. Asya Finans Bank’ın şubesinin bulunduğu 4 katlı bina ise tamamen yakıldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan binayı söndürmeye çalışıyor. Çatışmalar sürüyor./…

Olayların Başlangıcı

TSK tarafından, Muş Merkez, Kulp, Genç ve Solhan arasında bulunan alana yönelik düzenlenen operasyonda 14 HPG gerillası yaşamını yitirmişti. Otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu’na götürülen gerillaların kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğü bildirildi. Bir süredir operasyonların durdurulması talebiyle eylemler sürdürülüyordu. Diyarbakır ve bölge halkı, gerillaların kimyasal silahlarla yakılmalarını öfkeyle karşıladı. Binlerce insan düzenlenen cenaze törenlerine katıldı.

İstanbul’da Polisin Gaz Bombası Bir Kişinin Ölümüne Neden Oldu

İstanbul Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde Diyarbakır halkının eylemini desteklemek amacıyla yapılan yürüyüş sırasında polis saldırısında atılan gazlardan etkilenen bir kişi yaşamını yitirdi.

1 Mayıs Mahallesi’nde yaklaşık 100 kişi, akşam saatlerinde Eski Karakol durağında toplanarak, Sağlık Ocağı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis, Sağlık Ocağı durağında kitleye gaz bombalarıyla saldırdı. Ara sokaklara çekilen kitle ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Kitle, 3001 caddesine çıkarak, birçok barikat kurdu. Çatışmalar sırasında polisin kullandığı yoğun gazbombasından zehirlenen bir kişi yaşamını yitirdi. İsmi öğrenilemeyen 35 yaşlarında Sivas doğumlu kişinin cenazesinin Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

İki gün boyunca yaşananlar

29 Mart

– Diyarbakır’da dün yaşanan cenaze töreninin ardından yaşanan olaylar sonrasında kentin bir çok cadde ve sokağında yakılan ateşlerden kalan kalıntılar ve tahrip edilen yerler temizlenmeye başlandı.

– Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, DTP Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler ve Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ile birlikte olaylar sırasında yaralanan kişileri hastanede ziyaret ettiler.

– HPG gerillası Kenan Demir’in cenazesinin dün toprağa verilmesinden sonra 16 yaşındaki Muhlis Ete’nin asker ve korucular tarafından vurulmasını Siirt’te esnaf kepenk kapatarak, öğrenciler de okullara gitmeyerek protesto etti.

– Diyarbakır’da olaylar yeniden başladı. Kentin değişik semt ve mahallelerinde olaylar yeniden alevlendi. Bağlar, Kuruçeşme, Hatboyu, Emek Caddesi gibi bölgelerde sokaklara çıkan halk ile polisler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. Birçok semtte yollar trafiğe kapatıldı.

– Siirt’te HPG gerillası Kenan Demir’in cenazesinin defnedilmesiyle başlayan gerginliğin ardından 4 kişi gözaltına alındı.

– Dicle Üniversitesi ve Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne dün sabahtan itibaren 95 yaralı getirildi. Diyarbakır Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne 52 polis, 36 vatandaş ve 1 gazeteci olmak üzere toplam 89 yaralı getirilirken, 6 yaralının tedavisi sürüyor.

– İskan Evleri, Emek caddesi, Hatboyu, Sento caddesi ve Mevlana bulvarında toplanan kalabalık gruplarla polisler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. Mevlaha Halit bulvarında kitleye gaz bombaları ve biber gazı ile müdahale eden polis zaman zaman silah kullandı.

– Bağlar Beldesi Mevlana Halit Bulvarı’nda polis göstericilere ateş atı, 18 yaşındaki bir genç vuruldu. Yaralanan genç hastaneye kaldırıldı.

– Diyarbakır’ın Bağlar Beldesi Sakarya Caddesi’nde göstericilere polisin saldırması sonucu 4 kişi yaralandı.

– Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), 14 gerillanın yaşamını yitirmesine yol açan, ”insanlık dışı savaş metodu ve silahlarına karşı” Avrupa’yı harekete geçmeye çağırdı.

– Diyarbakır Bağlar Beldesi’nde bir mobilya dükkanında çıraklık yapan 22 yaşındaki Tarık Atakaya özel timler tarafından öldürüldü.

– Diyarbakır’daki tüm ilk orta ve yüksek öğrenim kurumlarında boykota giderek derslere girmediler.

– Diyarbakır’da esnaf bugün de kepenklerini indirdi

– İkinci Taktik Ana Jet Üst Komutanlığı ve jandarma komondaları kentin stratejik noktalarını tutarak korumaya aldı. 7’nci Kolordu Komutanlığına da Ergani’den getirilen zırhlı birlikler hazır vaziyette tutuldukları öğrenildi.

– Bağlar, Kuruçeşme, Hatboyu, Emek Caddesi gibi bölgelerde sokaklara çıkan halk ile polisler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. Gösterilerin yoğunlaştığı Bağlar Beldesin’deki tüm yollar trafiğe kapatıldı.

– 10 milletvekili ve Diyarbakır Valiliği Diyarbakır’da çağrı yaparak, halkın sağ
duyulu olmasını ve olaylara son vermesini istedi.

– Şu ana kadar en az iki polisin yaralandığı ve birçok göstericinin de gözaltına alındığı bildiriliyor. Mahallelerde yer yer ateşler yakılırken, birçok semtte yollar trafiğe kapatıldı.

– Bağlar Beldesi Sakarya Caddesi’nde göstericilere polisin saldırması sonucu 4 kişi yaralandı. Polisle göstericiler arasında çatışma sürerken, Emniyet Müdürlüğü ‘şartlar oluşmayana kadar’ polise silah kullanılmaması anonsu yapıyor.

– Şehitlik Semtin’de göstericiler polis karakolu önünde toplanarak, karakolu taş yağmuruna tuttu.

– GÜNSİAD ve DİSİAD, Sanayi Odası, Diyarbakır Genç Adamları Derneği ve kentteki tüm iş ve sanayi örgütleri olayların durması için çağrı yaptı.

– Diyarbakır’da olaylar Ofis semtine sıçradı. Şair Sırrı Hanım sokaktaki gösteriler sırasında polis kitleye saldırdı. Göstericiler iki arcı ateşe verdi.

– Amed Halk İnsiyatifi, Diyarbakır halkının saldırılara karşı görevini yaptığını ve yapmaya devam ettiğini belirterek, ”büyük kentler gözümüz sizde” sözleriyle, İstanbul ve Mersin’i eyleme çağırdı.

– Diyarbakır’ın Seyrantepe, Tekel Tütün Fabrikası, yakınlarındaki köylerde olaylar çıktı. Burada toplanan halk saldırıları protesto etti. Askerler köyleri ablukaya alınırken, olaylara müdahale edildiği bildirildi.

– DTP Eş Başkanları yaptıkları yazılı açıklamada, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Adana’da yaşanan gerginliğin son bulması ve bir daha tekrarlanmaması için herkes sağduyulu olmaya davet edildi. Açıklamada, “Halkımızı tepkilerini şiddetten uzak ve demokratik sınırlar içinde tutmaya, güvenlik güçlerini hukuka uygun ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz” denildi.

– Askerler tarafından korunan Yenişehir semtindeki Diyarbakır Valilik binasına bir grup tarafından taşlı saldırı gerçekleşti. Polis ve askerlerin müdahalesi üzerine göstericiler olay yerinden uzaklaştı. Yaklaşık 50 metre ilerde bulunan Ziraat Bankası şubesine de saldıran göstericiler, banka şubesinin camlarını kırarak para çekme makinalarını tahrip ettiler.

– Diyarbakır’da iki gündür süren gösteri ve protestoların yatışmaması üzerine Valilik ve DTP’li belediye başkanları görüşme kararı aldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve alt belediye başkanları Diyarbakır Valisi Efkan Ala ile Diyarbakır İl Valiliği’nde toplandılar.

– 7’nci kolordu komutanlığında Diyarbakır’da görevli askeri yetkililer, emniyet yetkilileri ve valilik yetkililerinin Diyarbakır olaylarına ilişkin toplantı yaptıkları öğrenildi.

– Muş kırsalında düzenlenen operasyonda kimyasal silahlarla yaşamını yitiren 14 HPG’liden Süleymaniye doğumlu Kawa İbrahim’in (Karker Ciwanro) cenazesi kimlik bilgilerinin Arapça’dan Türkçe’ye tercüme edildikten sonra ailesine teslim edilecek.

– Diyarbakır polis okulu ve cezaevi civarında yaşanan gösterilerde halkı sakinleştirmek için bölgeye giden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in makam aracı ve koruması özel timlerin saldırısına uğradı.

– Bağlar Beledesi Sakarya caddesinde 12 yaşındaki Abdullah Duran adlı çocuk polisler tarafından öldürüldü.

– Dün akşam saatlerinde göstericiler Polis Okulu önünde bulunan iki araç ateşe verdi, polis okuluna taşlı saldırı yapıldı.

– Diyarbakır Valisi Efkan Ala, kentte yaşanan olaylarda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 250 kişinin yaralandığını, 200 kişinin ise gözaltına alındığını açıkladı.

– İstanbul’un Ümraniye İlçesi’ne bağlı 1 Mayıs Mahallesi’nde, barikat kuran gruba polisin gaz bombası ve biber gazıyla müdahale etmesi sonucu 1 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

– İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi’ne bağlı Gazi Mahallesi’nde kalabalık bir grup 14 HPG’linin öldürülmesini protesto etmek amacıyla eski karakol durağında bir araya geldi.

– Diyarbakır olaylar sırasında gözaltına alınan göstericilere polisler tarafından işkence yapıldığı iddia edildi.

28 Mart

– Gerillalardan 6’sının cenazeleri Diyarbakır’a getirildi.

– Yaşamını yitiren 14 HPG’liden Hüseyin Kızıl’ın cenazesi Adıyaman’da yüzlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi.

– Cenaze törenine katılmak üzere binlerce kişi toplanmaya başladı. Toprağa verilmek üzere Diyarbakır’a getirilen 4 HPG’linin cenazelerinin bekletildiği Şefik Efendi Camii’nin önündeki kalabalık lastikler yakarak caminin üzerinde bulunduğu caddeyi trafiğe kapattı.

– 4 HPG’linin cenazeleri Şefik Efendi Camii’nden binlerce kişi tarafından alındı. Binlerce kişi cenazelerle birlikte Yeniköy Mezarlığı’na doğru yürüyor.

– HPG’li İdris Sinet’in cenaze törenine katılan kitleye Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler gaz bombası, panzer ve zırhlı araçlarla müdahale etti.

– TSK yaklaşık 20 bin askerin katılımıyla Siirt’in Eruh İlçesi kırsalında HPG gerillalarına yönelik operasyon başlattı.

– Yaşamını yitiren 14 gerilladan Batman doğumlu Abdullah Rükün’ün (Berxwedan Garzan) cenazesini alan yaklaşık 10 bin kişi, İkitepe Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Kentte 19 Mayıs mahallesinde esnaf kepenk kapattı.

– Solhan’daki operasyonda yaşamını yitiren 4 HPG gerillasının cenazeleri Diyarbakır’da on binlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Törende konuşan eski DEP’li Hatip Dicle, Newroz’da milyonlarca kişinin barış mesajı verdiğini kaydederek “Ama barışa 24 Mart’ta operasyonla cevap verildi” dedi.

– Diyarbakır’da 4 HPG’li için düzenlenen cenaze töreninin ardından yürüyüşe halk polis silah ve gaz bombalarıyla saldırdı. Çok sayıda kişi yaralandı.

– Diyarbakır’da cenaze törenine müdahale edilmesi ardından başlayan çatışma kentin birçok noktasına sıçrarken, Ofis semtine giren bir grup tüm dükkan, banka ve işyerlerinin camlarını kırdı. Diyarbakır’ın onlarca mahallesinde esnaflar kepenk kapatırken, kentin birçok noktasında çatışmalar yaşanıyor.

– Ofis Ekinciler Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçen gençler cadde üzerinde açık olan tüm dükkanların camlarını indirirken, MHP İl Binasını da taşlayan göstericilirle polis arasında çatışma çıktı. 14 göstericinin gözaltına alındı.

– Diyarbakır’da 4 HPG gerillasının cenaze töreni ardından başlayan ve kentin bir çok merkezine sıçrayan olayların büyümesine üzerine jandarma 15 yıl sonra ilk kez kent merkezine girdi.

– Diyarbakır’daki polisler tüm devriye görevlerini güvenlik nedeniyle kaldırdılar. Bağlar beldesi, Maviköşe ve Gürsel Caddesine jandarma ve özel harekat timleri yerleştirildi. Bağlar, Şehitlik gibi semtlerde binlerce toplanarak gösteriler düzenledi.

– Eczaneler ve fırınlar dışındaki bütün esnaf kepenk kapattı.

– Diyarbakır’ın Kantar, Huzurevleri, Dağkapı, Balıkçılar, Melikahmet, Seyrantepe, Gaziler, Yeniköy Bağlar, Muradiye, Kaynartepe mahalleleri ve şehit semtinde ateşler yakıldı.

– Eczaneler ve fırınlar dışında esnaf tüm kentte kepenkleri kapattı.

– Yenişehir, Şehitlik, Huzurevler emniyet müdürlükleri ve Poolis Okulu panzerlerle korunmaya alındı.

– Muş kırsalında düzenlenen operasyonda öldürülen 14 HPG gerillasından Kenan Demir’in cenazesinin Siirt’e ulaşmasıyla birlikte yaklaşık 10 bin kişi cenazenin yıkanacağı camiye doğru yürüyüşe geçti.

– Kentteki olayların büyümesi üzerine Diyarbakır İl valiliği askerler ve özel timler tarafından korumaya alındı.

– Diyarbakır’daki gösterilerin yayılması üzerine Valilik Diyarbakır Belediyesi nezdinde girişimle
rde bulundu.

– Güney Kurdistan’nın Süleymaniye ketine bağlı Derbandîxan İlçesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi, operasyonda öldürülen 14 HPG gerillası için yürüyüş yaptı.

– Diyarbakır’da İşbankası Melikahmet Şubesi göstericiler tarafından yakıldı. Bağlar ve Kuruceşme’de 6-7 araç kundaklandı. 10 Nisan karakolu’nda gözaltına alınanları görüntülemek isteyen gazetecilere polis saldırdı.

– Yaşamını yitiren HPG gerillası İdris Sinet, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulamaları protesto etmek için kendini yakan Veysi Kaya’nın yanına defnedildi. Kitleye müdahale sırasına ise aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

– Melikahmet Semti’nde toplanan gösterciler Gazi Caddesi üzeirnde bulunan Çarşı Polis Karakoluna saldırdı. Bölgeden yoğun silah sesleri geldiği belirtilirken, askeri birlikler Çarşı Karakolu’na doğru hareket etti.

– Diyarbakır’ın Bağlar Beldesi’nde bulunan 10 Nisan Karakolu önünde gösteri yapan kitleye ateş eden polis 10 yaşındaki bir çocuğu yaraldı. İsmi öğrenilmeyen çocuk hastaneye kaldırıldı. Burada gazetecilerin görüntü almasına izin vermeyen polis ‘Asıl terörist sizsiniz, olaylar sizin yüzünüzden çıktı’ diyerek gazetecleri tehdit etti.

– Muş kırsalında düzenlenen operasyonda öldürülen 14 HPG gerillasından Kenan Demir’in cenazesinin Siirt’e ulaşmasıyla birlikte yaklaşık 10 bin kişi cenazenin yıkanacağı camiye doğru yürüyüşe geçti.

– Huzurevleri Semtinde askerler tarafından korumaya AKP alınan binasına göstericilerin saldırması üzerine bir asker yaralandı. Ayrıca Huzurevlerdeki Polis Karakolu’na da kitle taşlarla saldırdı

– Diyarbakır’daki Ofis semtindeki Kız Yurdu ve medya kuruluşlarının bulunduğu Plaza önünde toplanan göstericiler burada caddeyi trafiğe kapattılar. Göstericiler Dogan Haber Ajansı ve işbankasının otomatiklerini tahrip ettiler. Olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

– Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde ’21-28 Mart Kahramanlık Haftası’ dolayısıyla bir araya gelen bine yakın kişi 14 HPG gerillasının öldürülmesini yürüyüşle protesto etti.

– TSK operasyonunda hayatını kaybeden gerillalardan Abdullah Rükün (Berxwedan Garzan) Batman’da 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

– HPG gerillası Kenan Demir’in (Mervan) cenazesi Siirt’in Gökçebağ Beldesi’nde yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi.

– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, olaylarda yaralananları hastanede ziyaret etti.

– Siirt’in Gökçebağ Beldesi’nde HPG gerillası Kenan Demir’in cenazesinin defnedilmesinden sonra mezarlık karşısındaki tepeye Demokratik Konfederalizm bayrağı asmak isterken askerler ve korucular tarafından vurulan 16 yaşındaki Muhlis Ete’nin hayati tehlikeyi atlatamadığı öğrenildi.

– İHD Siirt Şubesi Başkanı Vetha Aydın, askerler ve korucular tarafından vurulan 16 yaşındaki Muhlis Ete’nin kanamasının durduğunu, durumunun iyiye gittiğini ve daha iyi bir tedavi için Diyarbakır’a sevk edildiğini açıkladı. Aydın, İHD olarak olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

– Van’ın Hacıbekir ve Yüniplik Mahallelerinde yüzlerce kişi düzenledikleri gösterilerle Muş’ta 14 HPG gerillasının öldürülmesini protesto etti.

– Urfa’nın Viranşehir İlçesi’nde ateş yakan bir grup 14 HPG’linin öldürülmesini protesto etti.

– Akşam saatlerine doğru henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen Diyarbakır’da 100’e yakın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Mart

– Malatya Devlet Hastanesi Morgu’na getirilen 14 HPG gerillasının cenazelerini almak üzere aileler Malatya’ya gelmeye başladı.

– Amed Demokratik Halk İnisiyatifi yayınladığı bir bildiriyle yaşamını yitiren 14 HPG gerillası için yapılacak cenazelerine halkın sahiplenme çağrısı yaptı.

– Operasyonda yaşamını yitiren HPG’lilerin aileleri, kimyasal silah kullanılması üzerine İHD Malatya Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

– Batman Demokratik Halk İnisiyatifi yaşamını yitiren HPG’li Abdullah Rüküm (Berxwedan Garzan) için Batman’da düzenlenecek cenaze törenine katılım çağrısı yapıldı.

– Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne bağlı Beyaz Subaşı Bölgesi kırsal alanında başlatılan askeri operasyon kapsamında bölgeye askeri birlik ve teçhizatın sevkedildiği bildirildi.

– Hakkari’de 19 kişinin yaralanması 5 kişinin de tutuklanmasıyla sonuçlanan olaylar Yüksekova’da protesto edildi. DTP ilçe binası önünde bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişi Oslo Oteli önüne kadar yürüdü. Yüksekova DTP İlçe Başkanı Muhyettin Ünal, Newroz Bayramı’ndan sonra yeni bir konseptle karşı karşıya olduklarını söyledi.

– Yaşamını yitiren 14 HPG gerillasından 8’inin cenazelerini teşhis etmek için sırayla morga alınan ailelerden HPG’li İdris Sinet’in yakınları teşhis ettikleri cenazeyi alarak Adana’ya doğru hareket etti.

-Malatya Devlet Hastanesi’nde bulunan 14 HPG’linin cenazelerini teşhis için içeriye alınan Adıyaman doğumlu Hüseyin Kızıl’ın ağabeyi kendisine gösterilen 2 cenazeden kardeşini teşhis edemedi. Kızıl, cenazelerde hiçbir kurşun izi bulunmadığını ikisinin de yandığını söyledi.

– Hüseyin Kızıl’ın cenazesi Adıyaman, diğer HPG’lilerin cenazeleri de Diyarbakır’a doğru Malatya’dan yola çıkarıldı. Aileler cesetlerin tanınmayacak düzeyde yandığını belirtti.

Kaynak: Fırat Haber Ajansı