KESK 1 Mayıs İçin Taksim’e Yürüyor

BOZÜYÜK (29 Nisan)
Eğitim Sen Bilecik-Bozüyük ve SES Bilecik Temsilciliği tarafından karşılanan yürüyüş kolu kent merkezine kadar yürüdü. Burada kısa bir konuşma yapan Genel Başkan her geçen gün inancımızın ve kararlılığımızın arttığını belirterek 1 Mayıs’ın ülke çapında adına yarışır bir şekilde kutlanacağını söyledi.

İNEGÖL (29 Nisan)
Saat 16:30’da Eğitim Senliler ve Halkevciler tarafından garajda karşılanan yürüyüş kolu İnegöl şehir merkezine kadar yürüdü. Burada yapılan kısa bir konuşmanın ardından Politeks Fabrikasında işten atılan 180 işçinin iki aydır sürdürdüğü greve destek olmak üzere grev çadırına gidildi.

BURSA (29 Nisan)
Saat 18’de Bursa’ya ulaşan yürüyüş kolu Bursa Şubeler Platformu ve çeşitli sendika temsilcileri tarafından Fomara meydanında karşılandı. Şubeler Platformu sözcüsü Çetin Erdolu’nun yaptığı kısa konuşmanın ardından Genel Başkan Sami Evren şunları söyledi;
“Taksim bizim değil sayın valinin takıntısıdır. Yürüyüş kolu durmayacak. Programı neyse onu uygulayacak. Taksim’e çelenk bırakarak 1 Mayıs’ı adına yaraşır bir şekilde kutlayacaktır. 10 milyonluk bir şehrin 1 Mayıs kutlaması Abide-i Hürriyet adlı caddeye sığdırılamaz. Eğer 1 Mayıs’ta İstanbul’da bir tek emekçinin burnu kanarsa, bu Türkiye’deki bütün kutlamaları etkiler. Unutmayın; sadece İstanbul’da değil, bütün Türkiye’de yürüyor emekçiler.”

Açıklamadan sonra şehir meydanından sloganlarla geçen kamu emekçileri 2 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Eğitim Sen Bursa Şubesine ulaştı. Akşam Bursa’da konaklayacak yürüyüş kolu 30 Nisan’da Kocaeli’ne geçecek.

———————————————

ANKARA ÇIKIŞI (28 Nisan)
Saat 12:30’da Sakarya Cad.’de toplanan kamu emekçileri ‘1 Mayıs resmi tatil ilan edilsin!’ pankartı açtılar. 1 Mayıs’ta Taksim engellenemez, Yaşasın 1 Mayıs, Bıji Yek Gulan, İşte Sendika İşte KESK, Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek sloganları atıldı…

Burada yaptığı konuşmada Gn. Bşk. Sami Evren, bu yıl 1 Mayıs’ın özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Türkiye’de halkın akım gücünün düştüğünü, yoksulluğun derin uçurumlarla devam ettiğini, memur sınav kuyruklarında binlerce insanın umut beklediğini, milyonlarca gencin üniversite kapılarında yığıldığını, çiftçilerin durumunun içler acısı olduğunu fakat hükümetin ortalığı güllük gülistanlık göstermeyi sürdürdüğünü söyleyen Evren, “Biz bu ülkenin mağdurları olarak birleşmeliyiz” dedi. Taksim Meydanı’nın herkese açık ama nedense emekçilere kapalı olduğunu vurgulayan KESK Genel Başkanı konuşmasını “1 Mayıs hala tatil değildir, yasaktır. Grevli-toplusözleşmeli sendika hakkımızın tanınması, Kamu Reformu Yasa Taslağının Meclisten geri çekilmesi, 1 Mayıs’ın yasalaşması için yürüyoruz.” diye sürdürdü.

Daha sonra Mithatpaşa Cad. üzerinden sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçildi. Sendika yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin yanı sıra demokratik kitle örgütü temsilcileri Sıhhiye köprüsüne kadar yürüyüşçüleri uğurladı.. Yol boyunca atılan sloganlara çevreden geçen halk da alkışlarıyla destek oldu. Abdi İpekçi Parkı’nda açlık grevi yapan TAYAD üyelerinin yanından geçerken ‘İçerde dışarıda hücreleri parçala’ sloganıyla KESK’liler destek verdiler.

POLATLI….
Saat 14:30 civarında Polatlı’ya ulaşan yürüyüş kolunu burada Eğitim-Sen 2 Nolu Şubeye bağlı Polatlı temsilciliği karşıladı. Polatlı temsilciliğini ziyaret eden yürüyüşçüler Eskişehir’e uğurlandılar.

ESKİŞEHİR…
Saat 18:00 civarında Eskişehir’e ulaşan yürüyüş kolunu şehir girişinde Eskişehir Şubeler Platformunun yanında DİSK, Kristal-iş TMMOB TBB TÜRMOB EBTO ve Demokratik kitle örgütlerinin bulunduğu 200 kişilik bir kitle karşıladı. Çevre yolundan kent merkezinde bulunan belediyeye ait Emek Taşpaşa Tesislerine kadar “İşte Sendika İşte KESK”, “1 Mayıs’ta Taksim Engellenemez”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” sloganlarıyla yüründü. Burada Genel Başkan Sami Evren yürüyüş taleplerini sıraladıktan sonra sözlerini söyle sürdürdü;

“IMF’nin ve uluslar arası sermayenin teslim alma çabalarına boyun eğmeyeceğiz. Küresel Kapitalizmin temsilcileri boş durmuyorlar. 28 Haziranda yapılacak toplantıda NATO’nun yeniden yapılandırılması gündeme alınacak. Yani bunu biz artık NATO’nun toplumsal muhalefet hareketlerini bastırma ve militarist yönünü öne çıkarma şeklinde okuyacağız. 1 Mayıs bir anlamda egemenlerce bunun provası şeklinde geçecektir. Biz mağdurlar sesimizin küçük bir alana hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Boş laflarla ortalıklarda dolaşanlar emek hareketini savunamazlar, emek hareketi oluşturamazlar. Ancak hakkını arayan hareketler emek hareketini yükseltebilecektir.”

Gece Eskişehir’de konaklayan yürüyüş kolu 29 Nisan’da saat 13:00’de Bursa’ya hareket edecek.